Tokio – Japonci vyvíjejí ohňostroj, který má připomínat padající hvězdy. Přímo z oběžné dráhy chtějí odpalovat umělé meteory, které v minutě promění noční nebe v kosmickou podívanou.
"Představte si budoucnost, ve které můžete využít naše meteory pro mezinárodní expozici ohňostrojů, při žádosti o ruku nebo během vzpomínkového dne," popsal serveru CNN ředitel společnosti ALE a profesor leteckého inženýrství Šinsuke Abe.
Budoucnost to přitom není nijak vzdálená. Velkolepá show z vesmíru by mohla být součástí zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Tokiu v roce 2020. První ukázku chce však start-up provést už o dva roky dříve, kdy plánuje vypustit na oběžnou dráhu vlastní satelit.
"Chceme, aby lidé pozvedli zrak a nedívali se jen do země," řekl Abe. "Lidé v Japonsku jsou každý den tolik zaneprázdnění a potřebují ve svém životě více kultury a vědy, aby se přiblížili přírodě a relaxovali."
V bezmála desetimilionové japonské metropoli je noční obloha zahalená do oparu pouličního osvětlení a skutečné meteory nejsou viditelné. Ohňostroj by ale tuto podívanou obyvatelům Tokia mohl dopřát.
Nejprve ale musí pracovníci start-upu ALE, který za tímto účelem vznikl, dopravit vlastní satelit na oběžnou dráhu. Než se dostane do požadované výšky alespoň 500 kilometrů, potrvá to několik měsíců. Zemi bude obíhat po dobu čtyř let a bude na něm uloženo 300 až 500 kusů uměle vytvořených meteorů o průměru dva centimetry.
Trasu satelitu vědci ovládat nedokážou
Satelit bude míjet velká světová města, vždy připraven poskytnout neobvyklou podívanou. Jeho tvůrci nebudou moci ovládat rychlost či směr putování satelitu, s postupem času jich ale plánují do vesmíru vyslat více.
Uměle vytvořené "padající hvězdy" budou snadno rozpoznatelné od skutečných meteorů. Budou se pohybovat mnohem pomaleji, aby si je diváci lépe užili. Podle tvůrců pomalý pád atmosférou způsobí, že budou svítit mnohem jasněji. ALE navíc slibuje i rozmanité barvy.
V ALE působí asi 20 astronomů a kosmických inženýrů. Jejich práce bude prospěšná vědcům zabývajícím se výzkumem vesmíru a meteorů, protože při výrobě umělých meteorů musel tým zkoumat i ty skutečné. Zabýval se mimo jiné oběžnou drahou a trajektorií meteorů, jejich hustotou a složením. "Tento druh výzkumu je velmi vzácný," doplnil Abe.