Obama básní o misi na Mars. Raději kolonizujme Venuši, radí mu NASA

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
13. 10. 2016 18:46
Americký prezident Barack Obama v úterý oznámil, že věří v úspěšné vyslání lidí na Mars do třicátých let tohoto století. Vědci z NASA ale jeho nadšení mírní a pro dosluhující hlavu Bílého domu mají zvláštní doporučení: místo osídlení rudé planety obraťme pozornost obrátit k planetě, která je Zemi blíže. K Venuši. Ta je podle odborníků i přes svůj horký povrch ke kolonizaci vhodnější.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington – Lidé by se měli dříve než na Mars vypravit k Venuši.

Jsou o tom přesvědčeni experti Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA), podle nichž má tato planeta lepší podmínky pro život.

Na dosavadní zjištění NASA se zaměřil deník The Washington Post poté, co americký prezident Barack Obama v úterý uvedl, že věří v cestu lidí na Mars do třicátých let 21. století.

"Stanovili jsme jasný cíl nové kapitoly amerického počínání v kosmu: vyslat lidi na Mars a dopravit je bezpečně zpět na Zemi," napsal Obama na serveru CNN.

Proč je podle NASA vhodnější kolonizovat Venuši? Předně je od Země vzdálena asi 40 milionů kilometrů, zatímco na Mars je to zhruba 56 milionů kilometrů daleko. Lidské posádce by tak cesta zabrala méně času a stačilo by k ní méně paliva. Mise na Venuši by tím pádem nebyla tak finančně nákladná.

Ani extrémně horký povrch Venuše nepředstavuje pro astronauty hrozbu. Horní vrstvy atmosféry jsou snesitelnější, teplota se tu pohybuje kolem 75 stupňů. Také atmosferický tlak klesá na téměř stejnou hodnotu, jakou má Země.

"Asi 50 kilometrů nad povrchem planety je atmosféra Venuše nejpodobnější prostředí Země," tvrdil už v roce 2003 vědec z výzkumného centra NASA Geoffrey Landis.

Venuše nabídne skutečné Hvězdné války

NASA na obydlení Venuše intenzivně pracuje od roku 2014, kdy představila projekt s názvem HAVOC (High Altitude Venus Operational Concept).

K Venuši by se vypravily vzducholodě, které by se nad planetou vznášely a obíhaly ji ve výšce již zmíněných padesáti kilometrů. Život na planetě by tak připomínal plovoucí města z kultovní filmové série Star Wars.

Vědci chtějí vzducholodě vyrobit z dostatečně odolných materiálů, které by dokázaly odolávat kyselým dešťům.

Cesta na Mars by mohla způsobit demenci

Proti cestě na rudou planetu mluví také nová studie odborníků z Kalifornské univerzity, o níž informoval server CBS News.

Podle vědců způsobují vysoce energeticky nabité částice kosmického záření, jemuž by astronauti byli cestou na Mars vystaveni, demenci a kognitivní postižení. Studie sledovala vliv tohoto záření na hlodavce.

"Vesmírné prostředí představuje pro astronauty výjimečné ohrožení. U jedinců, kteří se vystaví těmto částicím, hrozí řada problémů s centrálním nervovým systém, které se mohou projevit již během letu na Mars a přetrvávat ještě dlouho poté," popsal onkolog Charles Limoli, který výzkum vedl.

Video:
 

Právě se děje

před 20 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy