Čína chystá námořní operaci u Tchaj-wanu, premiér přestal mluvit o mírovém sjednocení

Martin Novák Martin Novák
23. 5. 2020 14:26
Pandemie koronaviru prudce zhoršila vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem. Zatímco Peking je ve světě terčem kritiky za to, že dopustil rozšíření viru a údajně zasáhl příliš pozdě, Tchaj-wan bývá příkladem zvládnutí nákazy. Ostrov má jen sedm obětí a 440 nakažených při počtu obyvatel 24 milionů.
Čínská jaderná ponorka na vojenské přehlídce.
Čínská jaderná ponorka na vojenské přehlídce. | Foto: Reuters

Přesto se tento týden Tchaj-wan marně snažil získat status pozorovatele na jednání Světové zdravotnické organizace (WHO). Čínský zástupce žádost vetoval s odůvodněním, že Tchaj-wan je součástí Číny.

Čínská vláda těžce nese, že pandemie zlepšila image Tchaj-wanu ve světě a ostrov z ní vychází jako samostatná země postupující jinak než pevnina. Tato nervozita a hněv se projevuje zvýšením napětí.

V srpnu chystá Čínská lidová armáda blízko Tchaj-wanu námořní manévry a v plánu je také nácvik vylodění na Prataských ostrovech v Jihočínském moři (souostroví kontroluje tchajwanská vláda).

Zároveň Peking ostře protestuje proti tomu, že Spojené státy prodávají ostrovu moderní torpéda a že Francie chce Tchaj-wanu dodat protiletadlové rakety. Půjde o první francouzskou zásilku zbraní Tchaj-wanu po osmadvaceti letech, což vyvolalo diplomatickou přestřelku mezi Paříží a Pekingem. Francouzské ministerstvo zahraničí čínský protest proti dodávce odmítlo s tím, že Čína by se raději měla věnovat boji s nemocí covid-19.

Fungování jako v Hongkongu

V pátek v Pekingu začalo výroční zasedání čínského parlamentu a velkým tématem je tu kromě pandemie i Tchaj-wan. Čínský premiér Li Kche-čchiang ve svém projevu učinil zdánlivě nenápadnou, ale podstatnou změnu oproti zvyklostem. Ze zmínky o připojení ostrova k pevnině vypustil tradiční slovo "mírové".

"Podpoříme je, aby se k nám připojili, prosazujeme čínské sjednocení," uvedl premiér v úvodu zasedání parlamentu. Obvyklá formulace přitom zní "mírové sjednocení".

Čínu a Tchaj-wan odděluje Tchajwanská úžina.
Čínu a Tchaj-wan odděluje Tchajwanská úžina. | Foto: Aktuálně.cz

Peking nabízí Tchaj-wanu stejný model jako Hongkongu: jedna země, dva systémy. Čili že ostrovu bude vládnout guvernér, s jehož jmenováním ale musí souhlasit Čína. Tchajwanci to odmítají.

"Chci znovu zdůraznit a zopakovat slova mír, rovnost, demokracie a dialog. Nepřijímáme model jedna země, dva systémy, který by degradoval Tchaj-wan a zrušil by nynější status quo. Za tím si stojíme," řekla už ve středu během své inaugurace tchajwanská prezidentka.

Deník Financial Times však s odvoláním na své zdroje v Číně a na Tchaj-wanu napsal, že ve vedení Čínské lidové armády a mezi čínskými politiky se nyní vede diskuse o tom, zda s covidem-19 nenastala vhodná chvíle pokusit se připojit ostrov k pevnině silou.

"Jeden z námořních důstojníků napsal na zpravodajském čínském webu komentář, že nastal čas k vojenské akci proti Tchaj-wanu. Později článek z webu zmizel, ale diskuse pokračuje," napsal britský list.

Napjaté vztahy i po sedmdesáti letech 

Tchaj-wan je de facto nezávislým státem od roku 1948, kdy se na ostrov přesunuli stoupenci a vojáci strany Kuomintang, která na pevnině prohrála občanskou válku s komunisty. Bývalý čínský komunistický vůdce Mao Ce-tung vyhrožoval invazí, ale nikdy k ní nedošlo.

Čínský režim odmítá jakýkoliv náznak nezávislosti ostrova, a ačkoliv občanská válka v Číně skončila před více než sedmdesáti lety, otázka kontroly Tchaj-wanu je pro vládu v Pekingu stále citlivá.

Přesto se prezident Si Ťin-pching v roce 2015 sešel v Singapuru na historické schůzce s tchajwanským prezidentem Ma Jing-ťiouem. Oba muži se ve snaze vyhnout se diplomatickému karambolu oslovovali jen "pane", schůzka jinak nevedla k žádnému průlomu.

Předseda Senátu Vystrčil: Moje cesta na Tchaj-wan je čím dál reálnější

Vystrčil jednal s prezidentem Zemanem o výhrůžném dokumentu s razítkem čínské ambasády, který se dostal krátce před smrtí k Jaroslavu Kuberovi. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy