Etzler o koronaviru: Číňané na trzích vykonávají potřebu, hygiena je katastrofální

Martin Novák Martin Novák
29. 1. 2020 5:30
Tisíce nakažených lidí a více než stovka mrtvých je prozatímní bilance epidemie nového koronaviru, který se rozšířil do celého světa z tržiště ve městě Wu-chan v centrální Číně. Úřady v přilehlých oblastech izolovaly od okolního světa miliony lidí.
Čínský Wu-chan, ohnisko nákazy koronavirem, se změnil v město duchů. | Video: Reuters

Prezident Si Ťin-pching v pondělním projevu řekl, že "Čína tuto bitvu vyhraje". Starosta města Wu-chan Čou Sien-wang připustil, že reakce úřadů na koronavirus, který se objevil v prosinci, byla pomalá, a nabídl svoji rezignaci.

Premiér Li Kche-čchiang v pondělí přijel do Wu-chanu a s respirátorem na obličeji apeloval na rychlé dokončení speciální nemocnice, která bude sloužit k hospitalizaci nakažených. Slíbil, že stát obyvatelům města pomůže.

"Ani čínská vláda netuší, kam epidemie může zajít. Jestliže bude nějakých 30 tisíc obětí a řekněme miliony nakažených, má režim vážný problém," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz znalec Číny a bývalý zpravodaj České televize v Pekingu Tomáš Etzler.

Máte z informací, které prosakují, pocit, že čínské vedení má strach z toho, co se děje? Režim v Pekingu je v nezvyklé situaci, nemá věci pod kontrolou.

Strach určitě mají. Jde o lidské životy a nikdo neví, jak moc se epidemie koronaviru může rozšířit. Vždy tvrdím, že Čína nemá legitimní vládu, protože nebyla zvolena. Politická situace je dlouhodobě neudržitelná, dřív nebo později nastane změna. Zvenku vypadá režim velmi pevně, ale ve skutečnosti Komunistická strana Číny stojí na hliněných nohou.

I mnozí Číňané mi říkají, že změna nastane, ale chce to nějakou jiskru. Například další zemětřesení, které vláda nezvládne. Jestliže bude v Číně za dva měsíce 30 tisíc mrtvých a milion nakažených, vláda má problém. A zcela určitě se bojí, proto dělá taková rozsáhlá opatření, proto třeba premiér jede do Wu-chanu a ukazuje se s pacienty a v roušce.

Není to divadlo, teď se čínské vedení opravdu snaží. Všichni vědí, že je to nesmírně vážná situace nejen pro celou Čínu, ale i pro přežití režimu.

Výsledkem této krize by tedy mohlo být, že se Číňané víc odváží režim veřejně kritizovat?

To už se děje. Mnozí řeší, proč trvalo tak dlouho, než se vláda začala ke koronaviru vyjadřovat. První případ nakaženého člověka se objevil 1. prosince. Úřady to oficiálně přiznaly až 20. ledna. Přišly o padesát dní, které jsou na začátku epidemií těchto nemocí kritické. A toto lidé v Číně vědí. Pozoruhodné třeba je, že režim na internetu zablokoval v Číně přehrávat seriál Černobyl.

Starosta Wu-chanu přiznal, že čekal na to, až se k epidemii vyjádří místní vedení komunistické strany. V Číně je vše zorganizované tak, že vše má svého ředitele, ale nad nimi jsou představitelé komunistické strany. Ti přijímají zásadní rozhodnutí a intervenují v případě nějaké krize nebo problému. A trvalo jim padesát dní, jak to řeknou a jestli to vůbec řeknou. I čínská vláda si prostě uvědomuje, že se stala chyba.

Budou tedy padat hlavy? Bude epidemie stát některé vlivné lidi jejich funkce?

Budou se hledat obětní beránci. Fakt, že starosta Wu-chanu veřejně přiznal, že reakce přišla pozdě, naznačuje, že se režim bojí a že se teď jeho představitelé snaží vystupovat jako takzvaně normální lidé. A že se snaží krizi řešit.

Souhlasíte s názorem, že díky sociálním sítím je čínské vedení pod větším tlakem než například v době epidemie nemoci SARS před sedmnácti lety?

Stoprocentně. A to i přesto, že obsah internetu v Číně je velmi omezen a kontrolován. Práce milionů lidí spočívá v blokování a mazání obsahu. Nelze ale uhlídat úplně všechno, nelze umlčet a smazat úplně vše kritické. Číňané jsou dnes skutečně daleko lépe a objektivněji informováni než před sedmnácti nebo osmnácti lety.

Nákaza se rozšířila z jednoho tržiště ve Wu-chanu. Jde podle vás o systémovou chybu? Jakou vlastní zkušenost máte s takovými tržišti?

Jsou tam velké rozdíly. Trhy vypadají jinak v centrech velkých měst, jako jsou Peking a Šanghaj, a jinak v menších městech. Nejde jen o kvalitu masa a o druhy zvířat, která se tam prodávají. Ale také o základní hygienu. Ta je naprosto katastrofální, pro Evropana nepředstavitelná. Topí se v odpadcích, děti i dospělí lidé konají velkou i malou potřebu přímo na tržištích. Na otevřených místech. Viděl jsem to na vlastní oči.

Například v roce 2017 jsem byl s delegací českých a slovenských podnikatelů na trhu ve městě Čchang-ša v provincii Chu-nan. Ze zvědavosti jsme se šli podívat na místní malé tržiště a štítili se tam čehokoliv dotknout. Jenom jsme zírali. Ve městech, které mají řekněme dva až pět milionů obyvatel, je hygiena, kterou si skutečně u nás asi málokdo dokáže představit.

Koronavirus 2019-nCov

Nový koronavirus s názvem 2019-nCov zabil přes 420 lidí, více než dvacet tisíc osob je nakažených. Mimo Čínu jsou potvrzeny desítky případů, první úmrtí oznámily Filipíny a Hongkong. V Česku se zatím ani jedno podezření nepotvrdilo. Virus způsobuje onemocnění dýchacích cest od obyčejné chřipky až po smrtelně nebezpečný zápal plic. Nefungují na něj antibiotika ani běžné léky proti chřipce. V karanténě se ocitly miliony Číňanů z ohnisek nákazy. Některé země jako USA, Česko nebo Itálie zrušily či omezily přímou leteckou dopravu s Čínou. České ministerstvo zahraničí doporučuje do části Číny zasažené virem vůbec necestovat. Informace o riziku nákazy průběžně aktualizuje na webových stránkách. Situaci mapuje také Světová zdravotnická organizace.

 

Právě se děje

před 6 minutami

ERÚ podá trestní oznámení na strakonickou teplárnu i starostu

Energetický regulační úřad (ERÚ) podá kvůli přerušeným dodávkám tepla ve Strakonicích trestní oznámení na starostu Břetislava Hrdličku, vedení teplárny i advokáta této firmy. Teplárna se podle ERÚ chová k lidem, kteří jsou teď opakovaně bez tepla a teplé vody, bezohledně, řekl mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Teplárna v úterý přerušila dodávky firmě Energo. Energo zásobuje i 14 bytových domů na sídlišti Šumavská, jehož obyvatelé jsou tak bez teplé vody. Firmy se spolu soudí o platby za teplo. Dodávky přerušila teplárna Energu letos poněkolikáté. "Agresivní a nepravdivé mediální výpady teplárny nejsou předmětem trestního oznámení. Příčinou je bezohledný postup vůči spotřebitelům, kterému z pohledu našeho zmocnění nemůžeme zabránit dostatečně rychle," uvedl v tiskové zprávě předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Česká armáda se stáhne z Afghánistánu do konce června

Do konce června česká armáda stáhne z alianční mise v Afghánistánu své poslední vojáky. Na jednání sněmovního výboru pro obranu to řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. V současné době v zemi zůstává pouze dvanáctičlenná koordinační jednotka, většina vojáků i materiálu už byla odvezena. I po 11. září, dokdy spojenci ohlásili odchod ze země, v Kábulu zůstane jednotka Kamba, která hlídá českou ambasádu.

Opata řekl, že Česká republika je jednou z posledních zemí, která své vojáky z Afghánistánu stahuje. Termín byl stanoven po domluvě se spojenci.

Severoatlantická aliance slibuje, že bude i nadále Afghánistán podporovat. Podle náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jana Havránka je plánuje finanční pomoc i výcvik afghánských bezpečnostních sil. Měl by se konat mimo území Afghánistánu, pravděpodobně na území východního Turecka, Jordánska a Gruzie, řekl.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále MS s Ruskem a čeká je zápas o Peking

Čeští parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě 0:7 s Ruskem a ani ve čtvrtém duelu na domácím turnaji tak neskórovali. Svěřence trenéra Jiřího Břízy ještě čeká páteční zápas o páté místo, jeho vítěz si zajistí účast na paralympijských hrách v Pekingu. Soupeřem Čechů bude poražený z dnešního druhého čtvrtfinále Norsko - Korea.

Domácí parahokejisté v utkání s ruskými favority prohrávali 0:4 už po první třetině a ve zbytku zápasu marně usilovali o vstřelení své první branky na turnaji. "Venca Hečko to tam mohl šoupnout při dorážce. Na druhou stranu budeme mít větší touhu to udělat v zápase, který nás posune do Pekingu. Nemám chlapům co vytknout a věřím, že potěšíme sebe i diváky a že tam postoupíme," řekl České televizi reprezentační trenér Bříza, jehož svěřenci mají zatím na MS skóre 0:23.

před 40 minutami

České dráhy odkoupily od PPF zbývající podíl v ČD-Telematika

České dráhy odkoupily od investiční skupiny PPF zbývající 29procentní podíl ve firmě ČD-Telematika. Obě společnosti ve středu transakci definitivně stvrdily podpisem kupní smlouvy. Dráhy se tak staly jediným akcionářem firmy, uvedl ve středu státní dopravce. Hodnotu transakce společnost neuvedla, podle ní vychází ze znaleckých posudků.

ČD-Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Firma zaměstnává přes 500 lidí, loni zaznamenala zisk před zdaněním 66,9 milionu korun, což je meziročně o 6,6 milionu méně. Zhruba o 20 milionů klesly společnosti i tržby na 1,67 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy