Dřív se bála dotknout zbraně, teď si doma montuje drony. V pomoc Západu nevěřím, líčí

Anna Dohnalová Anna Dohnalová
12. 11. 2024 13:00
Ukrajinka Lesja pracuje jako učitelka ve školce a ještě před začátkem plnohodnotné ruské invaze se bála dotknout zbraně. Teď téměř denně vyrábí se svým mužem a otcem drony pro vojáky na frontě. Jak říká, už nevěří, že Západ pomůže. A není jediná. Na výrobě bezpilotních letounů se dnes podílí už tisíce Ukrajinců.
Ukrajinci doma sami vyrábějí drony, vojákům na frontě tak pomáhají ubránit se před Rusy.
Ukrajinci doma sami vyrábějí drony, vojákům na frontě tak pomáhají ubránit se před Rusy. | Foto: Social Drone UA

Kyjev (od naší zvláštní zpravodajky) - "Co jiného můžu dělat? Nejde tady jen sedět a čekat. Je frustrující sledovat politiky, jak jen přemýšlejí a odhadují, co se bude dít dál," říká třiatřicetiletá Lesja, která je matkou tří dětí. 

Reportérce Aktuálně.cz v Kyjevě popsala, jak si Ukrajinci doma v kuchyních staví dílny na výrobu dronů. "Jsme sice vlastně amatéři, ale můžeme pomoct. I když tady s pomocí pár přátel z armády vyrobíme třeba jen jeden dron za týden, má to smysl," vysvětluje.

Od chvíle, kdy Rusové předloni v únoru vtrhli na Ukrajinu, země rapidně zvýšila domácí produkci útočných i průzkumných dronů. Jen v prvních třech čtvrtletích letošního roku zajistila kontrakty na 1,5 milionu bezpilotních letounů.

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je země teď schopna vyrábět až čtyři miliony dronů ročně. Do produkce se zapojuje vláda, armáda, soukromé firmy i civilisté. "Na začátku jsme byli jen tři a všechno jsme dělali sami," říká Serhij Pirohov, který v létě 2022 spoluzaložil dobrovolnickou síť na montáž dronů s názvem Social Drone UA. "Od prvního dne jsme měli cíl zapojit další lidi a naučit je, aby každý v zemi uměl sestavit nějaký typ dronu," uvedl letos v říjnu pro americké rádio NPR. 

Pirohov už pro organizaci nepracuje, reportérka Aktuálně.cz ale v rámci své cesty na Ukrajinu hovořila s dalším spoluzakladatelem Denysem. I když nedisponuje přesným číslem, každým týdnem se podle něj do výroby zapojuje víc a víc Ukrajinců. "Řekl bych, že nás je teď kolem šesti tisíc, díky čemuž jsme za měsíc schopni vyrobit tak na dva tisíce dronů. Všichni to děláme s pocitem, že budeme součástí vítězství, že podporujeme naše vojáky, chráníme děti, ženy a naše prarodiče," říká.

Ukrajinci na internetu lehce najdou četné návody, jak si dron sestavit. Skrz běžné vyhledávače mají přístup k množství tutoriálů, videí a fór věnovaných montáži bezletových pilotů. Webové stránky jako YouTube nabízejí podrobné návody krok za krokem od zkušených stavitelů, zatímco online komunity poskytují rady a tipy. Mezi takové patří právě Social Drone UA. 

"Není to zas tak těžké. Zpočátku jsem z toho byla trochu nesvá, ale vlastně je důležité jen dávat pozor, abyste během práce neztratili žádnou klíčovou součástku," říká Lesja, která už vyrobila 14 dronů. Ke stavitelské komunitě se přidala teprve nedávno, mnoho Ukrajinců však už takto pomáhá celé měsíce, někteří i déle.

Ukrajinští piloti používají drony k výzbroji, průzkumu, a dokonce třeba i k likvidaci ruských vozidel. Každý dron postavený civilisty šetří vládě stovky eur na zařízení. "Válka už trvá dva a půl roku a kvalitní zbraně jsou stejně vzácné jako dobré zprávy z fronty," dodává Denys. Redakce chrání jeho identitu z obavy, že by se mohl stát terčem ruských špionážních aktivit. "Mohli by pak zasáhnout naše sklady," upozorňuje.

Říjnová studie amerického think-tanku Jamestown Foundation, který se zaměřuje na obrannou politiku, upozorňuje, že si je Moskva vědoma, že v dronové válce zaostává. Kreml spoléhá na zastaralé íránské drony a čelí technologickým omezením kvůli sankcím, a to i přes snahy vybudovat celostátní programy na výrobu dronů a speciální výcvik vojáků. 

"Moskva například otevřela závod na výrobu dronů v Jelabuze v Tatarstánu, a přestože se nachází 1200 kilometrů od ukrajinské hranice, Ukrajinci ho se svými drony úspěšně zasáhli v dubnu 2024. Ještě působivější byl ukrajinský dronový útok na vojenské letiště Olenya v Murmanské oblasti, kam Rusko přesunulo své letouny v naději, že se k nim Ukrajinci nedostanou," popisuje pro Aktuálně.cz autor studie Vadim Štepa, původem z Ruska, který pracuje jako nezávislý analytik a novinář.

Štepa nicméně upozorňuje, že Rusko stále disponuje většími zdroji než Ukrajina. Aby napadená země mohla změnit průběh války, musí podle něj západní spojenci nadále dodávat zbraně dlouhého doletu a schválit jejich použití proti cílům v Rusku, jak Kyjev dlouhodobě žádá. "Se Severokorejci na ukrajinském území může být brzy pozdě, byť nikdo úplně neví, co od nich čekat," uzavírá.

Mohlo by vás zajímat: Evropa neférově tlačí Ukrajinu do kompromisů, říká bezpečnostní analytik (6. 11. 2024)

Spotlight moment: Evropa neférově tlačí Ukrajinu do kompromisů, říká bezpečnostní analytik Milan Mikulecký | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy