Izraelští vojáci přiznali v Gaze střelbu na ženy i děti

Naďa Straková
19. 3. 2009 20:30
Výpovědi účastníků lednové ofenzívy otiskl oběžník vojenské akademie
Medik odnáší zraněnou palestinskou dívku k ošetření. Město Džabalíja, Gaza.
Medik odnáší zraněnou palestinskou dívku k ošetření. Město Džabalíja, Gaza. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izraelská armáda podle všeho během lednové třítýdenní války v Gaze cíleně zabíjela civilisty a plundrovala jejich majetek.

Vypověděli to samotní účastníci vojenského zásahu v Gaze na jednom ze seminářů izraelské vojenské akademie. Informovala o tom britská stanice BBC.

Jedna z výpovědí uvádí případ ostřelovače, který nemilosrdně zastřelil matku s dětmi poté, co byly vyzvány, ať opustí svůj domov. Jiný voják, jenž také vystoupil během diskuse na semináři, zase popisoval „chladnokrevnou vraždu" palestinské ženy izraelskými příslušníky armády.

Izrael už v průběhu ofenzívy čelil ostré kritice, že nebere ohled na civilisty. To však státní představitelé Izraele označovali za propagandu, která měla za cíl Izrael poškodit.

Výpovědi účastníků prosincové a lednové operace otiskla vojenská akademie Oranim ve svém oběžníku. Na zmiňovaném semináři, který se odehrál před měsícem, předávali své zkušenosti z boje absolventiakademie nově přijatým rekrutům.

„Výpovědi svědčily o atmosféře, kdy vojáci nabyli pocitu, že proti Palestincům mohou používat neomezeného násilí," řekl ředitel akademie Dany Zamir tamní rozhlasové stanici.

Ministr obrany Ehud Barak přislíbil, že nechá případy řádně prošetřit.

„Méně důležité životy"

Palestinská matka, která byla zabita i se svými dvěma dětmi, údajně neporozuměla, na kterou stranu se má vydat poté, co byla vojáky ze svého domu vykázána.

„Atmosféra obecně… nevím, jak to mám popsat… životy Palestinců se jaksi nezdály být tak důležité jako životy našich vojáků," prohlásil vedoucí oddílu pěchoty na kurzu.

V jiném případě jistý velitel nařídil vojákům, aby zastřelili postarší palestinskou ženu, která šla pěšky podél silnice, byť bylo zřejmé, o koho jde a že nepředstavuje žádné nebezpečí.

Piloti bojových jednotek a pěšáci také uvedli, že během ofenzívy docházelo k vědomému ničení majetku palestinských obyvatel.

„Vyhazovali jsme všechno z oken… Ledničky, talíře, nábytek. Příkaz zněl - vyhodit všechno, co se nacházelo v domech, z okna ven," znělo přiznání jednoho z účastníků zásahu.

"Nejmorálnější armáda světa"

Vojáci také uvedli, že během války v Gaze vojenští i nevojenští rabínové nechali kolovat letáky, kde vojenský zásah dávali do náboženského kontextu.

„Všechny jejich články měly jasné poslání," řekl jeden voják. "My, izraelský národ, jsme sem přijeli téměř zázrakem, musíme nyní bojovat, abychom vykořenili pohany, kteří se snaží o obsazení této Svaté země."

Zraněná Palestinka v nemocnici Al-Šífa v Gaze
Zraněná Palestinka v nemocnici Al-Šífa v Gaze | Foto: Reuters

„Spoustu vojáků mělo pocit, že se jedná o náboženskou válku," dodal.

„Pořád tvrdím, že máme nejmorálnější armádu na světě," řekl minstr obrany Ehud Barak v rozhovoru pro místní rozhlasové vysílání. „Samozřejmě, že se mohou najít nějaké výjimky, ale vůbec nepochybuji, že bude případ od případu řádně prošetřen," slíbil Barak.

Za selhání ve vyšetřování porušování válečného práva v Gaze sklidila izraelská armáda kritiku od izraelských lidskoprávních organizací. Některé z přečinů se podle nich rovnají válečným zločinům. Přímé útoky na civilisty a civilní budovy jsou podle mezinárodního práva válečnými zločiny.

Vojenský zásah v Palestinci obývané Gaze Izrael započal na konci prosince minulého roku, 18. ledna uzavřely palestinské hnutí Hamás a Izrael příměří. Během bojů zemřelo pravděpodobně více než 1300 Palestinců a 13 Izraelců.

 

Právě se děje

Další zprávy