Zveřejněte typy munice z Gazy, vyzvali aktivisté Izrael

Roman Gazdík
24. 1. 2009 15:00
Palestinští doktoři údajně nevědí, jak zraněné lidi léčit

Gaza - Organizace spojených národů otevřela školy, které byly během izraelské ofenzivy využívány jako kryty pro civilisty. OSN přitom i nadále varuje, že situace v pásmu je kritická.

Izrael v pátek podle BBC zrušil omezení vstupu pro humanitární pracovníky OSN a dalších organizací do Gazy, které platilo od začátku listopadu; očekává se, že se do škol brzy vrátí 200 tisíc palestinských dětí.

Podle mluvčího Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Christophera Gunnesse bylo během konfliktu poškozeno třicet škol. V jedné z nich zahynulo po izraelském ostřelování 40 civilistů. OSN vyzvala Izrael k vyšetření těchto útoků.

Lidskoprávní organizace Amnesty International mezitím vybídla izraelské úřady, aby zveřejnily informace o typu zbraní, které byly v Gaze použity. Palestinští doktoři, kteří často nemají potřebné vzdělání, totiž údajně nevědí, jak mnohá zranění léčit.

Stále to bolí

"Nesmíme ztrácet další lidské životy jen proto, že zdravotníci nevědí, co způsobilo zranění pacientů a jaké zdravotní komplikace musí při jejich léčbě očekávat. Potřebují úplné informace, aby mohli zachraňovat životy zraněných," prohlásila Donatella Roverová, která vede misi Amnesty International v jižním Izraeli a Gaze.

Pacientka v nemocnic Al-Šífa s těžkými popáleninami. Doktoři tvrdí, že byly způsobeny bílým fosforem
Pacientka v nemocnic Al-Šífa s těžkými popáleninami. Doktoři tvrdí, že byly způsobeny bílým fosforem | Foto: Reuters

Izrael přiznal, že kvůli krytí postupujících jednotek i osvětlení bojiště použil v Gaze bílý fosfor. Takové použití je v souladu s mezinárodním právem. Organizace Human Rights Watch však tvrdí, že nasazení fosforu v takto hustě osídlených oblastech je možné považovat za válečný zločin.

Bílý fosfor, který zasáhne tkáň, se často dostává dále do těla a hoří. Zranění jsou velmi bolestivá; i lidé, kteří mají popáleno "jen" deset až patnáct procent těla, mohou zemřít.

"Ta bolest je pronikavá. Bolí to, jako kdyby mě spaloval oheň. Už to nemůžu vydržet. I když dostávám léky, je pořád velmi silná," řekla týmu Amnesty International v Gaze šestnáctiletá Samia Manayová deset dní poté, co byla ve svém domě v uprchlickém táboře Džabalíja zasažena granátem s bílým fosforem.

DIME

Velvyslanectví Izraele v Praze rovněž přiznalo použití tzv. husté inertní kovové výbušniny (DIME), která podle dvou norských doktorů stojí za četnými a rozsáhlými amputacemi, které museli během svého působení v Gaze provádět.

Experti v ženevské centrále Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK), se kterými Aktuálně.cz po telefonu mluvilo, však doplňují, že zatím neexistují důkazy o tom, že by DIME způsobovala nepřiměřeně rozsáhlejší zranění než jiná výbušná munice.

Další efekt na lidské zdraví - jako případná karcinogennost DIME - nebyla kvůli relativní novosti a experimentálnosti této munice prokázána, podle některých odborníků ale zvyšuje tvorbu rakovinných buněk v krysách.

Do Gazy vyšle svůj tým Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Ta má prověřit spekulace, že zde Izrael použil i munici obsahující ochuzený uran.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy