Hamás kritizuje střílení raketami na Izrael

Roman Gazdík
13. 3. 2009 11:13
Islamistické hnutí slibuje vyšetřit, kdo je za to zodpovědný
Foto: Reuters

Gaza - Islamistické hnutí Hamás, které ovládá Gazu, kritizovalo střílení raketami na území Izraele a prohlásilo, že s nimi nemá nic společného.

Podle izraelského serveru www.israelnationalnews.com (IsraeINN.com) se tak stalo poprvé od ukončení války v Gaze v polovině ledna.

Prohlášení ministerstva vnitra Hamásu hovoří o tom, že jsou rakety "vystřelovány ve špatný čas" a "nejsou odpalovány hnutím odporu", kterým se myslí právě Hamás.

Slibuje také, že jeho bezpečnostní jednotky zjistí, kdo je za to zodpovědný.

Hamás a Izrael oznámily 18. ledna jednostranná příměří, která začala být ale okamžitě jak Palestinci, tak Izraelci porušována. Izrael ostřeloval pásmo Gazy lodními děly a Palestinci z Gazy odpalovali rakety.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak přiznal, že za raketami není Hamás, Izrael jej přesto coby frakci, která ovládá Gazu, činí zodpovědným. Podle údajů izraelské armády vylétlo z Gazy od ukončení bojů 176 raket. Izrael naopak bombarduje cíle v Gaze letadly.

Jeden z vysokých vůdců palestinské organizace Islámský džihád v úterý oznámil, že Hamás zatkl v souvislosti s odpalováním raket deset jeho členů. Podle IsraeINN.com je propustil teprve, když se zavázali, že s tím přestanou.

Hamás se nyní pokouší skrze egyptské prostředníky uzavřít s Izraelem dlouhodobé příměří, které by zajistilo otevření hranic Gazy. Po dlouhodobé egyptské a izraelské blokádě je totiž zdejší ekonomika na samém dně.

 

Právě se děje

Další zprávy