Nejsme váleční zločinci, říká velvyslanec Izraele

Roman Gazdík
7. 1. 2009 18:00
Ambasador Jaakov Levy přibližuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz stanoviska Izraele
Izraelský velvyslanec Jaakov Levy během rozhovoru pro Aktuálně.cz
Izraelský velvyslanec Jaakov Levy během rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Pavel Vondra

Praha - Izraelský útok s proklamovaným cílem oslabit pozice radikálů v Gaze si podle statistik udávaných agenturou Reuters vyžádal už téměř 700 obětí mezi Palestinci. Na izraelské straně za stejnou dobu zemřelo sedm vojáků a čtyři civilisté.

Proč se Izrael přes varování mezinárodních organizací nezdráhá útočit na oblast, která je jedním z nejhustěji osídlených míst na světě? Jaké jsou jeho cíle? A mohou být jeho akce, které si vyžádaly krutou daň nejen mezi palestinskými radikály, ale i mezi nevinnými civilisty, označovány za válečné zločiny?

Těmito otázkami se v první části obsáhlého rozhovoru pro Aktuálně.cz zabýval izraelský velvyslanec v České republice Jaakov Levy.

Druhá část rozhovoru: Palestinci počet obětí nafukují, říká izraelský velvyslanec

Žádné příměří, žádné podmínky

A.cz: Jaké jsou podmínky Izraele pro uzavření příměří? Můžete je bod po bodu přiblížit?

Levy: Ani jeden z těchto termínů nepoužíváme. Tomu, co jsme měli dříve (příměří s Hamásem platící od 19. června do 19. prosince - pozn. red.), říkáme "stav klidu" (state of calm), nešlo o příměří (truce) ani o zastavení palby (ceasefire), protože to nebylo sjednáno mezi jednotlivými stranami přímo. Nevidíme totiž rovnocennost mezi Izraelem coby státem, který respektuje mezinárodní právo a normy, a Hamásem - nestátním činitelem, který byl označen Evropskou unií i vaší zemí za teroristickou organizaci.

Ani neklademe žádné podmínky. Cílem operace je změnit rovnováhu, kdy od vyklizení Gazy izraelskou armádou před třemi lety Hamás beztrestně ostřeluje izraelské vesnice a izraelská města. To znamená (že si chceme vynutit) zastavení bombardování izraelských měst a vesnic i přezbrojování výbušninami a raketami, které skrze tunely na Sinaji proudí z Teheránu. A pouze když bude ustaven věrohodný, stabilní a ověřitelný mechanismus, bude operace skončena a v oblasti zavládne stav klidu.

A.cz: Jak ten mechanismus bude fungovat v praxi?

To je přesně to, co se v těchto dnech zkoumá, a je trochu brzo na to, abych to specifikoval. Řeknu vám, co nehledáme. Ani deklaraci některé ze stran, která bude druhý den zrušena, ani jednostrannou rezoluci tělesa jako Rada bezpečnosti OSN, kde mohou mít Arabové většinu, ani dočasné příměří, které by odstartovalo tuto situaci znovu. Hledáme věrohodné aktéry, kteří by ustavili tyto mechanismy. Podobné - ale i trochu rozdílné - těm mechanismům, které operují na hranici s Libanonem.

A.cz: Můžete upřesnit, kdo by mezi těmi aktéry měl být?

Ne, to nemohu. Jednáme s několika stranami.

Konec s raketami?

A.cz: Podobnou operaci jsme už ale v minulosti viděli a vysílání raket ze strany Palestinců nezabránila.

Ne v Gaze.

A.cz: Před dvěma lety (Operace letní déšť, která předcházela válce s Libanonem - pozn. red.).

Ne v takovém měřítku.

A.cz: Domníváte se, že toto je tedy v povaze zcela rozdílná operace, která může zastavit vysílání raket jednou provždy?

Velmi doufáme, že skoncujeme s vysíláním těchto raket, které jsou vystřelovány na Izrael, a pokud s nimi neskončíme zcela - protože zde může být vždy odpadlická skupina, která sem tam vystřelí nějakou raketu - chceme skoncovat se situací, kdy se Hamás a Islámský džihád domnívají, že mohou beztrestně bombardovat izraelská města a vesnice. A připomínám, že jsme po mnoha útocích mnoha sebevražedných atentátníků roku 2002 podnikli operaci na Západním břehu, která situaci dramaticky zlepšila (Operace obranný štít - pozn red.).

Jaakov Levy

Jaakov Levy

  • Narodil se v Anglii v roce 1946 a do Izraele odešel s rodiči ve věku tří let
  • Vystudoval mezinárodní vztahy a obchodní administrativu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě
  • Od roku 1969 pracuje pro izraelské ministerstvo zahraničí
  • Střídavě působil v Izraeli a na zahraničních misích, mimo jiné v USA, Itálii a při OSN v Ženevě
  • Velvyslancem v Česku je od 15. dubna 2008

Jedním z dalších cílů operace v Gaze je také oslabení extremistů jako Hamás, což doufáme nepřímo podpoří umírněné - Abú Mazena (palestinský prezident Mahmúd Abbás - pozn. red) a legitimně zvolené palestinské vedení.

Mise EU - málo konkrétní

A.cz: Při jednáních delegace EU v Izraeli, kterým jste byl přítomen, EU přišla s nabídkou pozorovatelů, kteří by monitorovali příměří. Proč ji Izrael odmítl?

Aniž bych šel do detailů vyjednávání, tak delegace Evropské unie se necítila v této chvíli oprávněná přicházet se specifickými návrhy. Delegace mluvila v obecných termínech o krizi a svých znepokojeních, o humanitárních aspektech. Probrala s námi možné řešení, které by v našem pohledu vytvořilo mnohem stabilnější situaci a posílilo umírněné (Palestince). Otázka pozorovatelů - mimochodem tento termín rovněž nepoužíváme - tvořila pouze jeden aspekt možného uspořádání, a nikoli konkrétní návrh.

A.cz: Co je špatného na pozorovatelích? Mohou například zjistit pravdu, či chcete-li základní informativní rámec toho, co se děje.

Pozorovatelé nejsou schopni vynutit si změnu. A nemyslím si, že by jednotlivým stranám šlo o zjištění pravdy, každá z nich bude přicházet s vlastními tvrzeními.

A.cz: Ve stejnou dobu jely na místo jednat o situaci tři delegace. Evropská, francouzská a ještě Tony Blair coby představitel Kvartetu (EU, OSN, Rusko, USA). Myslíte si, že je vhodné, aby EU hovořila při takových příležitostech několika hlasy?

Muslimský svět zachvátily protesty. Demonstrovalo se i v Thajsku, kam každý rok míří na dovolenou desítky tisíc Izraelců
Muslimský svět zachvátily protesty. Demonstrovalo se i v Thajsku, kam každý rok míří na dovolenou desítky tisíc Izraelců | Foto: Reuters

Není věc Izraele, aby o tomto rozhodoval. Formálně je oficiálním partnerem EU vedená Českou republikou, ale my vedeme dialog se všemi.

Vyostření situace

A.cz: Mluvíte o tom, že cílem operace v Gaze je zastavení raketové palby a ochrana občanů Izraele. Podle statistik vaší vlastní tajné služby Šin Bet však během příměří s Hamásem počty vystřelovaných raket rapidně klesly. Bylo to 7 raket a 12 minometných granátů v srpnu, 3 rakety a 2 minometné granáty v září a jedna raketa v říjnu. Jiné statistiky mají vyšší čísla, ale trend zůstává stejný. Počty raket mnohonásobně vzrostly až po izraelském útoku na začátku listopadu na tunely, které Hamás kopal údajně na izraelská území (při akci zahynulo 6 členů Hamásu - pozn. red.).

Hamás 19. prosince oznámil, že končí s příměřím, a začal nás ostřelovat raketami. Denně to bylo i 60 až 80 raket. To byl důvod izraelské protioperace. Ohledně tunelu: vyhnuli jsme se předtím tomu, abychom spustili akci proti mnoha hrozbám přicházejícím z Gazy, protože jsme chtěli respektovat stav klidu. Ale v jednom specifickém okamžiku jsme objevili několik set metrů od izraelské hranice tunel a naše výzvědné služby ukázaly, že ho chtějí prokopat pod hranicí, vniknout do Izraele, unést několik vojáků a odpálit velké množství výbušnin a způsobit mnoho obětí.

To představovalo okamžitou hrozbu bezpečnosti Izraele a vyostření situace, a proto jsme zaútočili na tento jeden specifický tunel. Věděli jsme, že to může ovlivnit stav klidu, ale nestalo se tak. Ten vydržel až do 19. prosince (Hamás okamžitě reagoval zvýšením počtu odpalovaných raket, podle Šin Bet jich bylo do 6. 11. osmadvacet - pozn. red.)

Foto: Aktuálně.cz

Válečné zločiny?

A.cz: Rád bych se zeptal na obvinění z válečných zločinů údajně páchaných Izraelem v Gaze, které se objevují nejen v arabských státech, ale o kterých mluví i - jinak blízký izraelský spojenec - turecký premiér Recep Tayyip Erdogan a také poslanec izraelského parlamentu Ahmed Tibi, který prohlásil: "Je to válečný zločin. Nemohu přijmout důvody, že panika na ulicích Sderotu (kam dopadá nejvíce palestinských raket - pozn. red.) stojí za 200 životů v Gaze coby důsledek střelby jedné nebo druhé strany."

Foto: Reuters

Jako kariérní diplomat se nebudu vyjadřovat k prohlášením jednotlivých volených činitelů, ale pouze k jádru věci. Odmítám jakákoliv obvinění Izraele z válečných zločinů, ty bych naopak směřoval na druhou stranu. Pokud jsou zde válečné zločiny, je jimi umisťovat ozbrojence a teroristy do nemocnic, škol, mešit a používat místní populaci coby lidské štíty. To dělá Hamás a výsledkem jsou civilní oběti.

Přes to, jak politováníhodný je počet obětí, nemůže být měřen prostým počtem na jedné či druhé straně. To není měřítko. Měřítkem je úmysl. Na straně Izraele je obranný a rozlišuje mezi bojovníky a civilisty. Na straně Hamásu to je plošné ostřelování izraelských měst a vesnic, které má daleko do přesnosti.

A.cz: Dodatkový protokol číslo 1 k Ženevským úmluvám hovoří o takzvaném principu úměrnosti: pokud útok způsobí "excesivní" ztrátu na životech civilistů v poměru k tomu, jakou vojenskou výhodu útočící straně přinese, je to považováno za válečný zločin. Izrael včera zaútočil na školu OSN v Gaze, což si vyžádalo podle dostupných zpráv na 40 civilních obětí. To přece může být považováno za válečný zločin.

Takovéto tvrzení bych odmítl. Izrael si je plně vědom mezinárodního práva a Ženevských úmluv a činí vše pro to, aby své operace podnikal v souladu s nimi. Pokud napadne základnu teroristů v blízkosti civilní populace, Izrael mnoha způsoby místní obyvatele varuje. Letáky, varovnými výstřely a dokonce osobními telefonáty před tím, než je na nějakou budovu útočeno. Teprve potom je přistoupeno k akci.

Pokud mluvíme o včerejší tragédii: izraelské síly odpovídaly na střelbu z minometů z tohoto specifického místa, o němž jsme se později dozvěděli, že to byla škola. Obětí je nám líto a záležitost šetříme.

Izraelský velvyslanec Jaakov Levy během rozhovoru pro Aktuálně.cz
Izraelský velvyslanec Jaakov Levy během rozhovoru pro Aktuálně.cz | Foto: Pavel Vondra

A.cz: Když mluvíte o tom, že teprve později bylo zjištěno, že to byla škola, neznamená to, že informovanost izraelských jednotek o tom, kam střílí, nebyla dostatečná?

To bude zjištěno. Podle předběžných náznaků se zdá, že když byly z oné lokality na izraelské jednotky vypáleny minometné střely, stalo se místo legitimním cílem.

A.cz: Říkáte-li, že jste nevěděli o tom, že jde o školu, značí to, že informace před střelbou byly nedostatečné.

Neříkám, že jsme to nevěděli.

A.cz: Říkal jste, že jste se to dozvěděli později.

Tisk informoval o tom, že to byla škola. Věc vyšetřujeme.

Druhou část rozhovoru publikujeme ve čtvrtek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy