reklama
 
 

V Gaze používáme fosfor, přiznal Izrael. Ale dle práva

16. 1. 2009 19:07
Problémem je hustota zalidnění v Gaze, upozorňují aktivisté

Praha - Izrael přiznává, že v Gaze používá munici obsahující fosfor. Odmítá však, že by tak činil v rozporu s mezinárodním právem, z čehož jej obvinila organizace Human Rights Watch (HRW), která monitoruje dodržování lidských práv ve světě.

"Izrael dělá vše pro to, aby zabránil v nejvyšší možné míře ublížení civilistům. V této souvislosti používá výhradně munici, která nezpůsobuje vedlejší škody," odpovědělo velvyslanectví státu Izrael v ČR na dotaz Aktuálně.cz, zda je munice plněná fosforem používána při nynějším konfliktu v Gaze.

"Izrael neužívá fosfor v protipěchotním střelivu, nicméně některé kouřové munice použité během současné operace v Gaze obsahovaly malé dávky fosforu. Tato metoda užití za účelem signalizace a kouřových clon je plně v souladu s mezinárodním právem," stojí tam dále.

HRW přiznává, že Izrael používá bílý fosfor coby "zastírací" techniku, což by bylo v souladu s mezinárodním právem, problematické je však údajně to, že útočící jednotky fosfor využívají při operaci v jednom z nejhustěji obydlených území na světě.

150 až 250 metrů

"Human Rights Watch se domnívá, že používání bílého fosforu v hustě obydlených oblastech Gazy porušuje závazek mezinárodního humanitárního práva zajistit všechna předběžná opatření, aby nedošlo ke zraněním a obětem mezi civilisty," píše se v tiskové zprávě, kterou organizace vyzývá Izrael, aby bílý fosfor používat přestal.

"Tuto obavu posiluje způsob, jakým projektily bílého fosforu vybuchují ve vzduchu, zdokumentovaný fotografiemi v médiích. Výbuch projektilů bílého fosforu ve vzduchu vypouští 116 hořících tělísek na území o průměru mezi 125 a 250 metry, v závislosti na výšce výbuchu, takže jsou civilisté a civilní infrastruktura vystaveni potenciálním škodám více než při lokalizovaném pozemním výbuchu."

Fosforové zbraně byly používány armádami například během první i druhé světové války a v průběhu války ve Vietnamu. Izrael fosfor použil i ve válce proti Libanonu v létě 2006.

Podle izraelského deníku Haarec v posledních desetiletích existuje snaha tuto munici zcela zakázat kvůli těžkým a špatně hojitelným zraněním, která způsobuje. Bílý fosfor zapaluje pokožku a hoří skrze ni tak dlouho, dokud není tkáň vyříznuta, či není odstraněn přísun kyslíku.

Hustá kovová výbušnina

Podle izraelského velvyslanectví v Praze však na používání tohoto typu munice není nic protiprávního.

"V rámci mezinárodního práva není žádné pochybnosti o legálnosti střeliva obsahujícího fosfor. Nejnovější mezinárodní dohodou byl v této věci Protokol III Úmluvy o konvenčních zbraních, který používání takové munice nezakazuje," stojí v e-mailu zaslaném Aktuálně.cz.

Také podle úterního prohlášení Petera Herbyho z Mezinárodního výboru červeného kříže (MVČK) nemá MVČK žádné důkazy o tom, že by Izrael užíval fosfor v rozporu s mezinárodním právem.

Oficiální stanovisko ohledně druhého typu zbraně, takzvané husté kovové výbušniny (DIME), na kterou se Aktuálně rovněž dotázalo, nemá zatím izraelské velvyslanectví k dispozici.

Zprávu o tom, že Izrael může experimentální munici DIME v Gaze používat, přinesli dva norští doktoři, kteří se vrátili z Gazy tento týden. DIME exploduje s extrémní silou a částečky se rozptýlí do okruhu pěti až deseti metrů, kde útočí jednak tlakovou vlnou, jednak pronikají pod kůži, kde se vypaří.

Rány, které vedou k velkému počtu amputací, tak vypadají jinak než klasická zranění šrapnely.

autor: Roman Gazdík | 16. 1. 2009 19:07

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama