* Po setmění Izrael zahájil další kolo náletů * Mluvčí izraelské armády pohrozil likvidací vůdcům Hamásu * Palestinští ozbrojenci v odvetě odpálili rakety na izraelská města Netivot a Aškelon
Gaza - Izraelské letectvo v sobotu zaútočilo na pásmo Gazy. Nálet na zhruba sto cílů provedlo šedesát letadel.
Podle lékařů z nemocnic v Gaze ostřelování připravilo o život nejméně 225 lidí. Až 700 osob utrpělo zranění. Podle agentury AFP je mezi mrtvými i policejní šéf Gazy Taufík Džabbár.
Ministr obrany Ehud Barak po útoku prohlásil: "Nadešla chvíle pro vojenský zásah v Gaze. Nebude to krátká operace a možná ji ještě rozšíříme. Teď je čas bojovat," uvedl Barak.
Poté začaly po setmění další nálety. Terčem útoku byla jižní část pásma Gazy. Vedení armády nevylučuje ani nasazení pozemního vojska.
Rychlá odveta
V reakci na útok začali palestinští ozbrojenci ostřelovat svými raketami Kásam jih Izraele. Zasáhli jeden dům ve městě Netivot, kde jeden muž zahynul a pět dalších lidí utrpělo zranění. Dvě střely dopadly na město Aškelon.
Izraelské rakety zničily několik policejních služeben, které patří radikálnímu hnutí Hamás. Korespondent Reuters z místa hlásil, že zasažen byl i přístav ve městě Gaza. Nad zástavbou stoupal hustý černý kouř.
Televizní záběry ukázaly zničené budovy a mnoho bezvládných těl v ulicích. Egypt otevřel hraniční přechod s pásmem Gazy a přijímá raněné.
Hamás a další organizace Islámský džihád už oznámily, že se za útok Izraelcům pomstí. Patrně se pokusí o vyslání sebevražedných atentátníků do izraelských měst.
"Jsme silnější než kdykoliv dříve. Nikdy nebudeme mávat bílým praporem," řekl mluvčí Hamásu.
Vůdce hnutí Chálid Mešal vyzval k třetí intifádě, povstání proti Izraeli.
Mluvčí izraelské armády Avital Leibovič prohlásil, že další údery mohu být vedeny i proti vůdcům Hamásu. "Vše, co náleží k Hamásu, může být terčem. Interpetujte má slova, jak je vám libo," řekl mluvčí novinářům.
Vojáci židovského státu už v roce 2004 zastřelili při leteckém útoku duchovního vůdce a zakladatele Hamásu Ahmada Jasína a poté i dlouholetého šéfa hnutí Abdala Azíze Rantisího.
Sobotní útok je reakcí na rakety, které byly v předchozích dnech vypáleny na Izrael z pásma Gazy. Premiér Ehud Olmert už na začátku týdne prohlásil, že "Hamás za odpalování střel zaplatí vysokou cenu."
Armáda k tomu nyní dodala, že udeří znovu a možná ještě šířeji. "Operace pokračuje a potrvá tak dlouho, jak bude zapotřebí," stojí v prohlášení armády.
Libye iniciovala co nejrychlejší svolání Rady bezpečnosti OSN s cílem odsoudit izraelské nálety, zatímco vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana vyzval k uzavření okamžitého příměří v pásmu Gazy.
Skončete, žádá svět
Bílý dům vyzval Hamás k zastavení raketového ostřelování a Izrael by se podle USA měl při svých vojenských operacích vyhnout civilním obětem.
K ukončení násilí vyzval také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Odsoudil Hamás za odpalování raket a Izrael za nepřiměřené použití síly.
Izrael a Hamás se loni dohodly díky egyptskému zprostředkování na půlročním příměří. Jeho platnost však vypršela 19. prosince a Hamás prohlásil, že jej neobnoví.
Hamás neuznává právo Izraele na existenci a vláda židovského státu naopak odmítá vyjednávat s Hamásem o mírových dohodách. Radikální hnutí ovládá Gazu od začátku roku 2006, kdy zvítězilo ve volbách.
Západní břeh Jordánu však kontroluje hnutí Fatáh, které zaujímá umírněnější postoj vůči Izraeli.