V Jeruzalémě ale v pondělí jednali a městem se procházeli jen český premiér Andrej Babiš a jeho kolegové ze Slovenska a Maďarska, Peter Pellegrini a Viktor Orbán. Polský premiér Mateusz Morawiecki nepřijel.
Dotkla se ho slova izraelského ministra zahraničí Jisraela Kace na téma Polsko a holokaust. Kac řekl v televizním rozhovoru, že Poláci sáli antisemitismus už s mateřským mlékem.
Zopakoval tak výrok, kterým v Polsku vyvolal pobouření už před téměř třiceti lety bývalý izraelský premiér Jicchak Šamir. Muž, který vyrůstal v Polsku a jehož otce zavraždil Polák.
Varšava se stejně jako tehdy i nyní ohradila - a rozzlobila. Morawiecki na Twitteru napsal, že rasistické urážky jsou nepřijatelné a pověřil své kolegy z V4, aby v Jeruzalémě tlumočili polské stanovisko. V úterý se pak několik polských vrcholných politiků ozvalo, že požadují omluvu. Například šéf úřadu vlády Marek Suski pohrozil, že pokud se Izraelci neomluví, "nastane skutečné ochlazení vztahů", protože Polsko se "nenechá urážet na mezinárodní scéně".
Přitom ještě před několika dny byl izraelský premiér Netanjahu ve Varšavě na konferenci o Blízkém východě a společně s polským kolegou Morawieckým pokládali věnec před památníkem obětí povstání ve varšavském ghettu v roce 1943.
Izraelský deník Jerusalem Post Kace za výroky zkritizoval. Podle něj roztržka a neúčast polské delegace na summitu poškodily izraelské zájmy. "Kac měl říci, že někteří Poláci spolupracovali s nacisty. Na druhé straně bychom neměli nikdy zapomenout na Poláky, kteří riskovali své životy, aby Židy zachránili," napsal deník.
Citlivá historie
Polské vlády jsou citlivé na to, když někdo přikládá vinu za vraždění Židů Polákům. Odmítají označení "polské vyhlazovací tábory", i když tím autoři výroků míní pouze geografické určení.
Loni přijal polský parlament zákon o holokaustu, který kriminalizuje tvrzení, že se Polsko podílelo na vraždění Židů za druhé světové války. Což naopak v Izraeli vyvolalo odpor a obviňování Varšavy, že se snaží z politických důvodů přepisovat dějiny.
Polská konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) staví na tom, že brání zemi před údajně nespravedlivou kritikou ze zahraničí. Vymezuje se proti Rusku, Německu, Bruselu a každému, kdo skutečně či domněle ohrožuje polské zájmy.
Izrael se v tomto směru v Polsku netěší žádné imunitě ani ochraně. Zejména v polských konzervativních kruzích bývají výroky nejen představitelů Izraele o polské spoluvině na holokaustu, stejně jako o vlně antisemitismu během druhé světové války předmětem kritiky.