Jeruzalém - Izraelci nepropustí čtvrtou skupinu ze 104 palestinských vězňů, což se mělo uskutečnit v rámci nynějších mírových rozhovorů s Palestinci. Jde o reakci na snahu Palestinců o uznání v rámci OSN.
Oznámila to mluvčí hlavní izraelské vyjednávačky Cipi Livniové. Jednání mezi znepřátelenými stranami, která byla obnovena loni v červenci, jsou nyní zablokovaná.
Abbás: Izrael nesplnil slib
Izrael měl původně poslední skupinu vězněných Palestinců propustit minulou sobotu. Svůj krok ale odložil a požadoval záruky, že Palestinci se po tomto propouštění nestáhnou z jednání.
Palestince toto jednání pobouřilo a palestinský vůdce Mahmúd Abbás v úterý na protest vystoupil v televizi a podepsal žádosti o připojení k 15 mezinárodním organizacím či smlouvám. "Izrael nesplnil svůj slib," reagoval tehdy Abbás.
Izraelci ale tvrdí, že vězně propustit i nadále chtěli. Podle mluvčí Livniové tento krok připravovali, do toho ale přišlo Abbásovo vystoupení. Podle Livniové souviselo propuštění vězňů s tím, že se Palestinci vyvarují jednostranných kroků, to se ale nestalo.
"Vznikla nová situace, a Izrael proto nemůže propustit čtvrtou skupinu vězňů," dodala vyjednávačka. Je třeba podle ní rovněž přehodnotit nynější mírová jednání zprostředkovaná Spojenými státy, která začala za odlišných podmínek.
USA mírová jednáná neodepisují
Jak uvedl mluvčí Bílého domu Jay Carney, odklad propuštění palestinských vězňů "vytváří problémy". Pokud jde ale o mírový proces, vše "zůstává otevřené".
I americký ministr zahraničí John Kerry v úterý prohlásil, že v rozhovory stále věří a že "je zcela předčasné mírová jednání odepisovat".
Palestinci izraelský krok ihned odsoudili. Jak k tomu uvedl palestinský ministr pro záležitosti vězňů Ísá Karakí, "Izrael nedodržel dohodu zprostředkovanou USA týkající se propuštění vězňů výměnou za to, že se Palestinci neobrátí na OSN".
Podle listu The Jerusalem Post Cipi Livniová jejich rozhodnutí o nepropuštění vězňů Palestincům sdělila již během rozhovorů v noci na dnešek, kterých se účastnil i hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát a rovněž zástupci USA. Během sedmihodinové schůzky se Američané údajně snažili situaci kolem zablokovaných rozhovorů zachránit.
Podle palestinských zdrojů agentury Maan šlo o "velmi tvrdou politickou bitvu" a americký zvláštní vyslanec Martin Indyk se pokoušel ze všech sil "kontrolovat vyhrocené slovní výměny mezi oběma stranami". Ty se nakonec rozešly "bez jakýchkoli náznaků, že spolu zase usednou k jednacímu stolu".