Právní zástupce muže uvedl, že jeho klient se odvolá. Podle rodiny požádal o azyl v Itálii. Přátelé a známí Eritrejce upozorňovali na záměnu identity od samého počátku.
Vzhledem k tomu, že Behre už strávil ve vězení tři roky, soud jej propustil na svobodu a muž byl převezen do centra na Sicílii, kam bývají umísťování migranti před vyhoštěním. Jeho obhájce Michele Calantropo řekl, že vzhledem k Behreho žádosti o azyl by nyní jeho vyhoštění bylo protizákonné.
"Když se dozvěděl, že soud uznal, že došlo ke záměně identity a nařídil jeho okamžité propuštění, plakal jako dítě," uvedl Calantropo.
Páteční rozhodnutí soudu znamená krach společné práce italských a britských vyšetřovatelů, která vedla k zatčení Eritrejce v súdánské metropoli Chartúm. Byl tehdy ztotožněn jako Medhanie Yehdego Mered, tedy obávaný šéf sítě pašeráků lidí přezdívaný Generál. Muž se od počátku hájil, že se jmenuje Berthe a že je jen chudý uprchlík bez záznamu v rejstříku trestů.
Generál, byl mimo jiné organizátorem plavby lodě, která v říjnu 2013 ztroskotala u ostrova Lampedusa. Utopilo se tehdy 359 lidí, většinou z Eritreje a Somálska.
U soudu svědčilo několik údajných obětí Generála a zatčeného muže nepoznali. Na záměnu identity soustavně upozorňovali i Eritrejcovi příbuzní. To samé potvrdil i test DNA.
Italská prokuratura však po tři roky trvala na tom, že byl s přispěním britského Národního kriminálního úřadu zatčen správný muž. Požadovala trest 14 let vězení.