Italská vláda otočila. Salvini odmítl přijmout loď Lifeline s migranty, vyzval k tomu Maltu

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 6. 2018 16:15
Malta na výzvu italského ministra vnitra odpověděla neurčitě. Vzkázala, že "se zachová podle zákonů a příslušných dohod".
Loď nevládní organizace Lifeline, která veze přes 200 migrantů.
Loď nevládní organizace Lifeline, která veze přes 200 migrantů. | Foto: Reuters

Řím - Italský ministr vnitra Matteo Salvini v pátek požádal Maltu, aby přijala loď německé nevládní organizace Lifeline s více než dvěma sty migrantů z Afriky.

Salvini to napsal na Twitteru s tím, že Lifeline je "právě v maltských vodách". "Je jasné, že loď bude posléze zkonfiskována a její posádka zadržena, aby už nemohla obchodovat s lidmi," uvedl Salvini.

"Žádáme lidsky i politicky, aby Malta otevřela jeden ze svých přístavů a nechala ty zoufalé lidi vystoupit z lodi," prohlásil Salvini, který po nedávném nástupu do úřadu začal plnit slib zastavit masový příliv migrantů do Itálie. Součástí jeho strategie je nepřijímat lodě zahraničních nevládních organizací, které podle něj pomáhají pašerákům lidí. 

Salvini podle agentury Reuters v pátek dodal, že by Malta měla aspoň pod tlakem evropské agentury pro dohled nad vnějšímu hranicemi EU Frontex nakonec své přístavy otevřít.

Ještě ve čtvrtek přitom byla situace jiná. Italský ministr dopravy Danilo Toninelli tvrdil, že migranty přijme Itálie a loď nevládní organizace zadrží. 

Malta se zatím nevyjádřila jasně

Malta podle agentury AP odpověděla neurčitě, vzkázala, že "se zachová podle zákonů a příslušných dohod". Mezinárodní právo stanoví, že země musí loď v nouzi přijmout, pokud je její přístav nejbližším přístavem pro záchranu lidí nebo pokud ji o to požádá kapitán lodi.

Ten to zatím neučinil, informovaly v pátek dodatečně maltské vládní zdroje. Loď se nyní nachází zhruba v půli cesty mezi libyjskou metropolí Tripolis a Maltou.

Z dosavadních vyjádření Malty a Španělska nevyplývá, zda by se plavidla chtěly ujmout tyto země. Odpovědnost za loď plující pod nizozemskou vlajkou a provozovanou německou humanitární organizací odmítlo v pátek přijmout i Nizozemsko.

Loď Lifeline nalodila přes 200 migrantů začátkem týdne u libyjských břehů i přes varování Salviniho, že ji Itálie nepřijme. Italská a libyjská pobřežní stráž posádce sdělily, ať zůstane v libyjských vodách a počká na loď z Libye.

Ve čtvrtek se objevilo na sociálních sítích video, na němž Salvini prohlásil, že Lifeline uvidí Itálii jen na pohlednici a ať si posádka odveze migranty kamkoliv jinam. Předtím Salvini řekl, že by loď měla odplout například do Nizozemska, Francie nebo Británie. Navečer ale italský ministr dopravy řekl, že migranty převezme italská pobřežní stráž a že loď Lifeline Itálie zadrží.

Případ lodi Lifeline připomíná nedávnou kauzu lodi Aquarius, kterou Itálie rovněž odmítla přijmout s tím, že jde o loď nevládní organizace. Tuto loď provozuje organizace SOS Méditerranée, která má sídlo ve Francii. I tehdy Řím požádal Maltu, aby loď s 629 migranty přijala. Malta to odmítla, migranti skončili po týdnu na moři ve španělské Valencii.

Video: Konečně v bezpečí. Lodě s migranty, které odmítla Itálie, přistály ve španělské Valencii

Konečně v bezpečí. Lodě s migranty, které odmítla Itálie, přistály ve španělské Valencii | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 minutami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy