Francie pomůže Španělsku s migranty z lodi Aquarius. Je připravena jich část přijmout

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 6. 2018 16:48
Na pomoc s migranty pošle Francie do španělské Valencie úředníky. Ti mají pomoci s hodnocením jejich žádostí. Francie může i část uprchlíků přijmout.
Část z 620 migrantů z lodi Aquarius převzala dvě italská plavidla. Všichni míří do Španělska. | Video: Reuters

Valencie/Paříž - Francie pomůže Španělsku s migranty z lodi Aquarius, kteří mají v neděli dorazit do španělské Valencie. Oznámil to dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. Podle něj Paříž vyšle do Valencie své úředníky, aby pomohli s posuzováním žádostí těchto migrantů o azyl. Francie chce též část běženců přijmout, pokud si to budou přát.

Přes šest stovek migrantů, které před týdnem nalodili u libyjských břehů záchranáři z organizace SOS Méditerranée, odmítla přijmout Itálie a Malta. Francouzský prezident Emmanuel Macron kvůli tomu začátkem týdne obvinil Itálii z cynismu a nezodpovědnosti. Ani Francie ale nenabídla lodi Aquarius svůj přístav, což udělalo v pondělí Španělsko.

Ve čtvrtek ministr Le Drian nabídl svému španělskému protějšku Josepu Borrellovi, že Francie jeho vládě pomůže s migranty z této lodě, pokud běženci splní kritéria pro azyl. Dnes v prohlášení Le Drian informoval, že jeho země pošle do Valencie zaměstnance úřadu pro ochranu uprchlíků, kteří budou pomáhat španělským úředníkům.

Francouzská ambasáda podle deníku El País informovala španělskou vicepremiérku Carmen Calvovou, která má koordinaci těchto migrantů na starosti spolu s valencijským premiérem Ximem Puigem, že Francie přijme migranty z lodi Aquarius, kteří vyjádří přání usadit se ve Francii.

Přijetí těchto migrantů, z nichž většina je ze subsaharské Afriky, už nabídly také některé španělské regiony, například Baskicko, Katalánsko či Baleáry.

Loď Aquarius a dvě italská plavidla, na něž byla většina migrantů z přeplněné lodi Aquarius začátkem týdne přeložena, jsou podle španělských médií nyní už ve španělských teritoriálních vodách poblíž Baleárských ostrovů a doprovází je fregaty španělského námořnictva. Do Valencie mají všichni dorazit v neděli, do přístavu budou vplouvat postupně, aby se jich mohli ujmout zdravotníci.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini dnes na sociálních sítích zopakoval, že jeho vláda bude i nadále bránit plavidlům zahraničních humanitárních organizací vozit migranty do Itálie. Podle něj jsou nyní u libyjských břehů další dvě lodě zahraničních nevládních organizací, plující pod nizozemskou vlajkou, Lifeline a Seefuchs, které se chystají vylovit z vratkých člunů další migranty.

"Měli by vědět, že Itálie už nebude komplicem v ilegálním obchodu s migranty. Takže by měly (tyto lodě) směřovat do neitalských přístavů," napsal Salvini na twitteru. Podle průzkumu, který tento týden zveřejnil deník Corriere della Sera, podporuje vládní rozhodnutí blokovat italské přístavy pro neitalské lodě s migranty 59 procent Italů. Itálie je nyní hlavní branou běženců do Evropy, v posledních čtyřech letech připlulo do Itálie přes Středozemní moře přes 600 000 migrantů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy