Řím dá na obnovu měst zničených zemětřesením miliardy eur. Bude to bez korupce, slibuje

Středoitalské město Amatrice po srpnovém zemětřesení.
Amatrice, městečko s necelými třemi tisícovkami obyvatel, je podle starosty zničené ze tří čtvrtin.
Zobrazit 27 fotografií
Foto: Reuters
Simone Radačičová Simone Radačičová
18. 10. 2016 20:50
Itálie dá na obnovu regionu zpustošeného zemětřesením 4,5 miliardy eur. Rekonstrukce ale nebude snadná a potrvá dlouho, přiznal premiér Matteo Renzi. Řím pomůže také podnikatelům z postiženého regionu. Budou mít snazší přístup k půjčkám a získají daňové úlevy. Italové se hodlají poučit z chyb, které doprovázely rekonstrukci města Aquila.

Amatrice – "Nenecháme vás na holičkách, uděláme vše společně," vzkázal premiér Matteo Renzi lidem, kteří žijí v oblasti střední Itálie, již letos v létě zpustošilo zemětřesení.

Slibuje, že města a vesnice znovu postaví a lidé se budou moci vrátit do svých domovů. Nebude to ale lehké a bude to trvat dlouho, přiznal.

Vládu čeká nesnadný úkol. Po zemětřesení chce vrátit regionu opět život. Hodlá se přitom vyvarovat chyb z města Aquila, které zničilo zemětřesení v roce 2009 a kde rekonstrukci doprovázely korupce a skandály.

Z rozpočtu na obnovu oblasti ve střední Itálii vláda vyčlenila celkem 4,5 miliardy eur, tedy v přepočtu 121,5 miliardy korun. "Nyní máme jasnou naději, že Amatrice bude opět žít," řekl k tomu starosta Segio Pirozzi, který stojí v čele jednoho z nejvíce postižených měst v oblasti.

Nové budovy musí přečkat zemětřesení

Zemětřesení ve střední Itálii, které si vyžádalo téměř 300 obětí, vyvolalo vlnu kontroverzí. Ty se točí hlavně kolem nekvalitní výstavby. Živel naprosto zničil několik nedávno restaurovaných budov, a to včetně školy v Amatrice, jež měly být konstruovány tak, aby zemětřesení přečkaly. Jenže to se nestalo a zbyly z nich jen sutiny.

I proto vláda hodlá dohlédnout na to, aby se podobná situace neopakovala a nedocházelo k obcházení stavebních předpisů a k výstavbě budov, které nebudou schopny zemětřesení překonat. V budoucnu by v oblasti měly stát jen domy, které výrazně nepoškodí ani zemětřesení o síle šest stupňů Richterovy stupnice.

A nejen to. Na využití peněz pak dohlédne italský antimonopolní úřad, který bude v regionu provádět pravidelné kontroly. Chce se tak vyhnout tomu, aby peníze ze státní kasy skončily na uměle navýšených zakázkách.

Řím pomůže také podnikatelům z postiženého regionu. Do budoucna je pro něj rozhodující, aby se do oblasti vrátili lidé, kteří mají zajištěnou práci. I proto podnikatele podpoří například snazším přístupem k půjčkám nebo také daňovými úlevami.

Vláda chce do obnovy oblasti zapojit i soukromé společnosti. Například výrobce bot Tod's otevře v malém městečku Arquata továrnu, která vytvoří nová pracovní místa. To přivítal i premiér Renzi. Ten vyzval podnikatele z dalších oblastí Itálie, aby do regionu postiženého zemětřesením stejně jako Tod's investovali.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Nesmíme opakovat chyby

Italové se hodlají poučit z chyb, které doprovázely rekonstrukci města Aquila, kde si živel v roce 2009 vyžádal přes 300 obětí. Ještě sedm let po zemětřesení připomíná někdejší historické centrum v Aquile velké staveniště, a život se tak do středu města vrací jen pozvolna. Rekonstrukci protahuje nadměrná byrokracie i několik korupčních skandálů.

Do nových domů v Aquile se lidé vracejí jen málo, stěžují si na nedostatek prodejen a omezený sociální život.

"Před zemětřesením jsme se s přáteli chodili pobavit do centra. To můžete udělat i nyní, ale ta správná atmosféra je pryč. Nové hospody se otevírají, ale brzy musí zase zavřít, protože nemají zákazníky,“ uvedl pro BBC umělec Simone. „Zmizely malé podniky jako prodejny potravin, bary, restaurace,“ doplňuje dvacetiletý student Oliver Agnelli.

 

Právě se děje

Další zprávy