Vědci vytvořili 3D model vísky, kterou zdecimovalo zemětřesení. Pomůže stavitelům

Zahraničí Zahraničí
9. 10. 2016 22:26
Američané z univerzity v Utahu pořídili pomocí dronů detailní záběry z italské vísky Pescara del Tronto, kterou v srpnu tohoto roku zasáhlo silné zemětřesení. Z nich pak sestavili 3D model, který poslouží konstruktérům při navrhování nových struktur, které lépe odolají podobným přírodním katastrofám.
Srpnové zemětřesení v Itálii dosáhlo síly 6,2 stupně Richterovy stupnice a zabilo na 300 lidí.
Srpnové zemětřesení v Itálii dosáhlo síly 6,2 stupně Richterovy stupnice a zabilo na 300 lidí. | Foto: Reuters

Washington – Jak stavět budovy odolné vůči silným zemětřesením, zmírnit následky přírodních katastrof a zachránit lidské životy? Tato otázka trápí vědce a stavební inženýry snad po celém světě.

Aby se dalo poučit z konstrukčních chyb při stavbě domů a měst, které silná zemětřesení srovnala se zemí, je potřeba pečlivě prozkoumat místa, kde k takovému neštěstí došlo.

Z bezpečnostních důvodů nebo záchranných akcí to ale většinou dost dobře nejde.

Vědci z Brigham Young University v americkém Utahu proto přišli s novým nápadem. Místo riskantního průzkumu vyšlou na místo drony.

Letos s jejich pomocí pořídili podrobné snímky italské vísky Pescara del Tronto, kterou v srpnu takřka srovnalo se zemí zemětřesení o síle 6,2 stupně Richterovy škály.

Získali tak detailní záběry poničených budov a narušeného zemského povrchu i v místech, kam by pro člověka bylo příliš nebezpečné vkročit.

Z leteckých záběrů pak sestavili přesný 3D model. Zatímco italské týmy pokračovaly ve vyklízení vesnice, na druhé straně Atlantického oceánu mohli geologové a stavební inženýři v klidu pracovat.

Hotový 3D model je nyní k vidění na webu. Jeho autoři doufají, že poslouží konstruktérům při navrhování nových struktur, které lépe odolají podobně silným zemětřesením.

Model zároveň poslouží jako studijní materiál k tomu, aby se odborníci naučili lépe předvídat rozsah následků silných otřesů, jako jsou například sesuvy půdy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy