Vědci vytvořili 3D model vísky, kterou zdecimovalo zemětřesení. Pomůže stavitelům

Zahraničí Zahraničí
9. 10. 2016 22:26
Američané z univerzity v Utahu pořídili pomocí dronů detailní záběry z italské vísky Pescara del Tronto, kterou v srpnu tohoto roku zasáhlo silné zemětřesení. Z nich pak sestavili 3D model, který poslouží konstruktérům při navrhování nových struktur, které lépe odolají podobným přírodním katastrofám.
Srpnové zemětřesení v Itálii dosáhlo síly 6,2 stupně Richterovy stupnice a zabilo na 300 lidí.
Srpnové zemětřesení v Itálii dosáhlo síly 6,2 stupně Richterovy stupnice a zabilo na 300 lidí. | Foto: Reuters

Washington – Jak stavět budovy odolné vůči silným zemětřesením, zmírnit následky přírodních katastrof a zachránit lidské životy? Tato otázka trápí vědce a stavební inženýry snad po celém světě.

Aby se dalo poučit z konstrukčních chyb při stavbě domů a měst, které silná zemětřesení srovnala se zemí, je potřeba pečlivě prozkoumat místa, kde k takovému neštěstí došlo.

Z bezpečnostních důvodů nebo záchranných akcí to ale většinou dost dobře nejde.

Vědci z Brigham Young University v americkém Utahu proto přišli s novým nápadem. Místo riskantního průzkumu vyšlou na místo drony.

Letos s jejich pomocí pořídili podrobné snímky italské vísky Pescara del Tronto, kterou v srpnu takřka srovnalo se zemí zemětřesení o síle 6,2 stupně Richterovy škály.

Získali tak detailní záběry poničených budov a narušeného zemského povrchu i v místech, kam by pro člověka bylo příliš nebezpečné vkročit.

Z leteckých záběrů pak sestavili přesný 3D model. Zatímco italské týmy pokračovaly ve vyklízení vesnice, na druhé straně Atlantického oceánu mohli geologové a stavební inženýři v klidu pracovat.

Hotový 3D model je nyní k vidění na webu. Jeho autoři doufají, že poslouží konstruktérům při navrhování nových struktur, které lépe odolají podobně silným zemětřesením.

Model zároveň poslouží jako studijní materiál k tomu, aby se odborníci naučili lépe předvídat rozsah následků silných otřesů, jako jsou například sesuvy půdy.

 

Právě se děje

před 14 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy