Italové obcházejí stavební předpisy. Středověké budovy vydrží víc než moderní

Foto: Zkáza přišla uprostřed noci. Zemětřesení v Itálii ničilo města, lidi uvěznilo v troskách
Amatrice, městečko s necelými třemi tisícovkami obyvatel, je podle starosty zničené ze tří čtvrtin.
Foto: Reuters
Simona Fendrychová Simona Fendrychová
27. 8. 2016 19:00
Itálie patří k seizmicky nejaktivnějším oblastem Evropy, což potvrdilo středeční zemětřesení. Jen necelá pětina domů ovšem splňuje zákonem stanovené stavební standardy, které mají pomoci zabránit zkáze. Moderní budovy se tak zhroutí častěji než středověké domy. Obcházení předpisů při rekonstrukci budov tak podle architektů a seizmologů přímo ohrožuje lidské životy.

Řím – Středeční zemětřesení v Itálii si vyžádalo nejméně 290 mrtvých a na 400 zraněných. Tisíce dalších lidí přišly o své domovy, když otřesy srovnaly se zemí velké části měst a vesnic.

Není to poprvé, co se střední Itálie musí vyrovnávat s tak rozsáhlou přírodní katastrofou. Před sedmi lety si zemětřesení L'Aquile vyžádalo přes 300 obětí, a ani tehdy nebyla jeho síla – 6,3 stupně Richterovy stupnice – neobvyklá. Za posledních 2000 let oblast dnešní Itálie postihlo na 400 ničivých otřesů půdy.

Samotnému pohybu tektonických desek se zabránit nedá, ale lze eliminovat jeho katastrofální následky. Obzvláště v oblastech, kde takové nebezpečí opakovaně hrozí.

Italské úřady proto čelí kritice, že pro to neudělaly dost. Rozvinutá země s historickými zkušenostmi a rozsáhlou seizmickou monitorovací sítí by neměla být takovým neštěstím zaskočená, objevuje se v médiích.

Pozornost se obrací ke stabilitě budov a standardům, které by měly splňovat. Britský list The Guardian uvádí odhady expertů, podle nichž zákonem stanovené normy nesplňuje až 70 procent budov.

V Itálii stojí mnoho historických domů a například v Accumoli, jednom z nejhůře zasažených měst, bylo mnoho z nich starých několik set let. Středověká výstavba samozřejmě moderní rekonstrukční normy nesplňuje.

"Musíte vzít v úvahu to, že v Itálii máte vesnice a města s dlouhou historií a některé z budov nemohou být ochráněny, nebo je to alespoň velmi obtížné," řekl pro The Times italský seizmolog Silvio De Angelis.

Pětina budov bez stavebního povolení

Notná část staveb v zasažené oblasti pochází z období po 2. světové válce, kdy země zažívala populační boom. Ohledy na seizmickou činnost se ale do stavebních předpisů dostaly v 70. letech po revizí potřebných zákonů.

Nedávné zemětřesení ovšem ukázalo, že stavaři směrnice mnohdy ignorují. Hroutí se tak i budovy, které byly nedávno rekonstruovány, a to podle plánů konstrukčně zohledňujících častá zemětřesení.

"Tady, uprostřed seizmické zóny, nebylo provedeno nic," řekl agentuře AFP italský architekt Dario Nanni. "Rekonstruovat budovy v souladu s normami zohledňujícími riziko zemětřesení nestojí zas až tolik. Přesto je splňuje méně než 20 procent z nich."

Výsledkem je, že moderní budovy padají častěji než ty historické. Příkladem je škola v třítisícovém městečku Amatrice. Rozsáhlou rekonstrukcí prošla v roce 2012, a to z prostředků poskytnutých po ničivém zemětřesení v L'Aquile. Po středečních otřesech ze školy zbyla hromada suti, zatímco věž ze 13. století v tom samém městě stále stojí.

"Jsme schopni předejít úmrtím," citoval The Guardian Armanda Zambrana z národní rady stavebních inženýrů. "Problém je to skutečně udělat. Tyto tragédie se stále dějí, protože nemůžeme zasáhnout. Po každé takové tragédii vždy říkáme, že začneme jednat, ale pak uběhne několik týdnů a zase se nic neděje."

List se odvolává na poslední oficiální odhady z roku 2014, které hovoří o tom, že až 18 procent všech budov bylo postaveno bez stavebního povolení.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy