Španělsko
K podobnému kroku jako Itálie přistoupilo 30. března také Španělsko. Vláda se k uzavření odhodlala poté, co v 46milionové zemi zaznamenali 800 nových úmrtí denně. Počet obětí koronaviru v té době překročil už 5600 případů. Kromě továren, které nevyrábí nezbytné zboží, byla pozastavena i veškerá logistika kolem nich a doprava po Evropě.
Opatření, která španělský premiér Pedro Sánchez označil za "neobyčejně přísná", platila dva týdny, tedy do 13. dubna, kdy počet úmrtí výrazně klesl. I jeho cílem bylo ulevit přeplněným nemocnicím. "Toto opatření sníží pohyb lidí, sníží riziko přenosu a také nám dovolí uvolnit jednotky intenzivní péče," cituje předsedu vlády britský list The Guardian.
Podle serveru The Local všichni, kterých se opatření dotkla, a tak nemohli pracovat ani z domova, získali plnou finanční náhradu. Po návratu do práce zaměstnanci dostali ochranné roušky.
Španělská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli negativním dopadům šíření koronaviru klesla o 17,8 procenta oproti předchozím třem měsícům. Velký vliv na to měl i turistický průmysl, který se obvykle na hrubém domácím produktu Španělska podílí 12 procenty. Španělsko v prvních třech čtvrtletích loňského roku navštívilo zhruba 16,8 milionu zahraničních turistů, tedy o 75 procent méně než ve stejném období roku 2019.