Snaha omezit šíření koronaviru vedla loni v Itálii k tomu, že byl dočasně pozastaven průmysl a výroba všeho, co nespadalo do kategorie nezbytného zboží. Tuto možnost nyní v Česku navrhují i někteří politici a slibují si od ní stejný výsledek - nižší počet mrtvých a ulehčení pro zdravotnictví. Kdo kromě Itálie zvolil podobný krok?
Čína
Uzavření většiny továren nařídila v loňském roce i Čína, když se začal virus šířit z Wu-chanu do dalších provincií a následně i za hranice země. Produkce byla přerušena koncem ledna na týdenní oslavy čínského Nového roku a na deset následujících dní. Podle časopisu Forbes však ani po uplynutí této lhůty vláda nevydala k otevření oficiální povolení, a tak některé továrny zůstaly zavřené i koncem února. V té době začaly počty nakažených v Číně klesat a v březnu se pohybovaly kolem desítek nových případů denně.
Kvůli pozastavení výroby hrozil nedostatek součástek pro výrobu automobilů nebo technických produktů, které využívají firmy jako například Apple, píše britská stanice BBC.
Čínská ekonomika loni vzrostla o 2,3 procenta, zatímco o rok dříve činil růst hrubého domácího produktu 6,1 procenta. Růst v zemi je za loňský rok kvůli pandemii nejslabší za posledních 44 let, i tak je ale Čína jedinou velkou ekonomikou, která rostla i v této době.