Rakká - Islámský stát má tajnou zbraň. Smrtonosné jednotky nazývané Inghemasijun - Infiltrátoři.
Příslušníci těchto předsunutých úderných oddílů jsou perfektně vycvičeni a stoprocentně oddáni svému cíli - vplížit se a masakrovat.
Byli to právě Inghemasijun, kdo na začátku června znovu přepadl po čtyřech měsících bojů osvobozené kurdské město Kobani - symbol odporu vůči Islámskému státu.
Záškodníkům chalífátu se podařilo v přestrojení proniknout až do centra města, kde začali systematicky a koordinovaně masakrovat civilní obyvatelstvo.
Jednotky v místě určení "nejprve vyvolají chaos, a až poté začíná vlastní pozemní ofenziva," popsal agentuře AP mluvčí kurdských lidových obranných jednotek Redur Chálil velmi účinnou taktiku boje Infiltrátorů.
Pokud nejsou zrovna v přestrojení, nosí Inghemasijun na hlavě typické modré šátky.
Děsivé zjevení
Přestože je předchází především pověst bezcitných sadistů, varují kurdští velitelé, že jsou velmi flexibilní, organizovaní a takticky připravení. Výcvik vedou zkušení veteráni z Čečenska, Somálska a Afghánistánu.
K nepozorovanému proniknutí do týlu protivníka například využívají krytí písečnou bouří. Tuto strategii použili při dobývání Ramádí.
Sebevražední útočníci nejprve narušili obranný val a Infiltrátoři následně zaútočili při takřka nulové viditelnosti. Zjevovali se v malých skupinách ze všech stran a vyděšení iráčtí vojáci brzy začali prchat bez boje.
Inghemasijun jsou připraveni jak na konvenční, tak na gerilový boj. Byly už zdokumentovány případy, kdy sniper dlouhé hodiny čekal přivázán ke kmenu palmy a odstřeloval jednoho vojáka po druhém.
Infiltrátoři ale neváhají útočit ani "do plných" - s kulomety, obrněnými vozy, a někdy dokonce i pod krytím dělostřelecké palby.
Pro případ, že se ocitnou v obklíčení nebo v jiné bezvýchodné situaci, bývají opásáni výbušninami tak, aby před smrtí pozabíjeli co nejvíc lidí.
Naposledy se jednotky Inghemasijun ukázaly minulý týden na Sinaji, kde pozabíjely na sedm desítek egyptských vojáků a policistů.
Oproti syrské a irácké armádě mají elitní jednotky Islámského státu ještě jednu podstatnou výhodu: polní velitelé dostávají zadaný úkol, to, jak jej provedou, už je necháno na nich. Naproti tomu velitelé protivníků se podle Andrease Kriega z londýnského King's College často bojí jednat bez rozkazu.
Do zajetí Inghemasijun? To raději smrt
Jakékoliv disciplinární provinění se trestá okamžitou popravou. Zajatce Inghemasijun popravují obzvlášť krutým způsobem.
Například je topí v kleci nebo na nich odpalují výbušniny omotané kolem krku. Tyto metody jsou známy, protože je islamisté natáčejí a umisťují na internet pro výstrahu.
Na sebevražedné útoky je elitních bojovníků škoda, Islámský stát na tuto formu boje využívá cizince. "Cizinci přicházejí do Islámského státu proto, aby tam zemřeli. A islamisté jim v tom ochotně pomáhají," poznamenal podle AP lakonicky bývalý šéf CIA Patrick Skinner.
To ale neznamená, že by se Infiltrátoři báli smrti. Na jednom z propagačních videí je vidět, jak se bojovníci v modrých šátcích drží kolem ramen a provolávají heslo "Vítězství, nebo život".