Islámský stát plánuje expanzi v Asii. Vábí Indy i Pákistánce

Reuters Reuters, Jitka Lanšperková
22. 9. 2014 11:15
Džihádisté z Iráku a Sýrie se snaží získat podporu nejen u radikálů z Al-Káidy či Tálibánu, ale i mezi mladými Indy.
Islámskému státu se už podařilo získat kontrolu nad notnou částí Iráku a Sýrie.
Islámskému státu se už podařilo získat kontrolu nad notnou částí Iráku a Sýrie. | Foto: Reuters

Islámábád - Pákistánským a indickým bezpečnostním složkám přidělávají starosti množící se letáky, které nabádají stoupence Tálibánu a Al-Káidy k podpoře Islámského státu (IS), militantní islamistické organizace, jež kontroluje notnou část Iráku a Sýrie.

Dvanáctistránková brožura - s příznačným názvem "Fatah" (vítězství) a útočnou puškou AK-47 v logu - se nejčastěji objevuje v afghánských uprchlických táborech na okraji pákistánského Péšávaru.

Pamflety podle Pákistánců přišly z afghánské provincie Kunar, kde je - společně se samolepkami IS - rozdávali tálibové.

K podpoře nemilosrdných bojovníků Islámského státu, jejichž cílem je vybudovat na dobytých územích chalífát, se otevřeně hlásí především skupina Džamát-ul Ahrár, nedávno vzniklá odnož pákistánského Tálibánu.

"Respektujeme je. Požádají-li o naši pomoc, zvážíme možnosti a rozhodneme se,“ vysvětlil agentuře Reuters Ehsanulláh Ehšan, lídr skupiny a jeden z prominentních tálibů.

Chapadla IS se sápou po Indii

Islámský stát si rychlostí dobývání území a hromadnými popravami začíná získávat podporu především mezi mladými radikály.

Podle bezpečnostních expertů je právě to jedním z důvodů, proč Ajmán Zaváhrí posvětil vznik "pobočky" Al-Káidy v Indii. Stárnoucí vůdci teroristické sítě prý chtějí pozvednout "prapor džihádu" v celé jižní Asii, kde žije více než 400 milionů muslimů.

IS začíná pronikat i do indického státu Džammú a Kašmíru, tedy do oblasti, kterou si nárokuje i Pákistán. Podle místních médií se policejní složky snaží zjistit, jak moc vážná je situace kolem náboru lidí k radikální islamistické organizaci.

Poprvé se vlajky, letáky a symboly džihádistické organizace začaly na zdech budov v Indii objevovat na přelomu června a července ve městě Šrinagar.

Stalo se tak při oslavách konce postního měsíce ramadánu a demonstracích proti centrální vládě. Policie tam tehdy zadržela několik mladých lidí s islamistickými vlajkami, všechny ale nakonec propustila bez obvinění.

"Většina z protestujících nemá nábožensky ohnutou mysl. Snad jen procento jsou náboženští radikálové, kteří se nakonec přidali do militantních řad IS. Ti jsou ovlivnění Al-Káidou i Tálibánem," míní jeden ze zasahujících policistů.

"Připojte se k džihádu"

Není divu, že se Islámský stát snaží zlákat indické muslimy. Ti tvoří třetí největší islámskou populaci na světě, ale distancují se od zahraničních bojišť a nepokojů i přes opakované výzvy Al-Káidy.

V polovině července se tak na webu objevilo video nabádající k vstoupení do řad Islámského státu, a to s titulky hned ve třech indických jazycích – hindštině, tamilštině a urdštině. Kanadský bojovník se zbraní a černou vlajkou na nahrávce nabádá muslimy, aby se přidali k celosvětovému džihádu.

Video se objevilo jen pár týdnů poté, co čtyři rodiny z předměstí Bombaje nahlásily zmizení svých synů, z nichž jeden se zmínil o bojích na obranu islámu. Brzy se ukázalo, že se všichni vydali do iráckého Bagdádu.

Od skupiny se odpojili a už se k ní nevrátili. Indičtí zpravodajci tvrdí, že muži skončili v iráckém Mosulu, který Islámský stát kontroluje. Jeden z Indů následně nejspíš zemřel při výbuchu bomby.

IS oslovuje mladé lidi na sociálních sítích

Minulý týden deník Times of India informoval o zadržení čtyř mužů z Kalkaty, kteří se pokoušeli dostat do sousedního Bangladéše, aby se tam připojili k rodící se buňce Islámského státu.

"Vyšetřování ukázalo, že v kontaktu s IS je mnohem více mladých lidí, což je poněkud znepokojující," vysvětlil listu policejní důstojník.

Podle indické rozvědky Intelligence Bureau (IB) tkví problém v tom, že existuje velice málo potvrzených informací o sítích IS a o tom, kdo jedná jejich jménem.

"Víme, kde zhruba organizované skupiny podporované Pákistánem jsou a kde se tvoří kontakty. Problémem je, že se mládež do kontaktu s náboženskými radikály dostává na internetu, kde není příliš snadné vysledovat zdroj,“ vysvětlil nejmenovaný představitel indické tajné služby.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy