Zavražděného novináře Sotloffa si radikálové z IS koupili

ČTK ČTK
9. 9. 2014 12:33
Podle jeho rodiny byli oba zavraždění novináři jen "pěšáky" v politické hře. Americká vláda jim prý lhala, když se Stevena snažili zachránit.
Steven Sotloff pocházel z židovské rodiny a měl americké a izraelské občanství.
Steven Sotloff pocházel z židovské rodiny a měl americké a izraelské občanství. | Foto: Reuters

Damašek/Washington - Amerického novináře Stevena Sotloffa, jehož brutálně zavraždila radikální skupina Islámský stát (IS), prodali lidé z umírněnější skupiny, která bojuje proti režimu v Damašku.

Zpravodajské stanici CNN to řekl mluvčí Sotloffovy rodiny Barak Barfi.

Radikálové prý Sotloffovo jméno dali na seznam osob spojovaných s pumovým útokem na jednu nemocnici. Když se pak žurnalista objevil na hranici, zatelefonoval "někdo z hranice lidem z Islámského státu, kteří pak postavili falešný zátaras, aby Steven a jeho lidé nemohli uniknout," tvrdí Barfi.

"Domníváme se, že takzvaní umírnění povstalci ho Islámskému státu prodali za 25 až 50 tisíc dolarů (537 tisíc až 1,1 milionu korun)," dodal. Informaci prý získal od dobře informovaných zdrojů v Sýrii.

Vláda USA odmítla tajný požadavek rodiny

Barfi kritizoval americkou vládu za to, jak s rodinou jednala. Administrativa prý pohlížela na Sotloffa stejně jako na jeho kolegu Jamese Foleyho, jehož IS zabil také, a to jako na "pěšáky" v politické hře. Zástupci vlády podle něj lhali veřejnosti, když tvrdili, že rodiny jsou pravidelně informovány o vyšetřování osudu obou žurnalistů.

Po zveřejnění videa s vraždou Foleyho, na němž se Sotloff objevil ještě živý a jako další možná oběť, vznesla prý Sotloffova rodina na vládu "specifický požadavek", ale nebylo jí vyhověno. Oč přesně šlo, mluvčí odmítl říci s tím, že by to mohlo ohrozit životy dalších rukojmích.

Lhali nám, příště budeme mluvit

Podle Barfiho americká administrativa lhala, když tvrdila, že únosci s rukojmími stále přejíždějí. Zpočátku je prý drželi na jednom místě.

"Myslíme si, že Bílý dům a tajné služby jsou zapleteny do širší hry byrokratických půtek a že Jim a Steve byli pěšáky této hry. To není spravedlivé a budou-li na veřejnost dále unikat informace, Sotloffova rodina bude muset promluvit a uvést věci na pravou míru," řekl Barfi.

Hnutí Islámský stát vraždy obou Američanů označilo za odvetu za americké letecké operace proti islamistům v Iráku. Několik členů amerického Senátu v pondělí předložilo návrh zákona, který by vypsal desetimilionovou odměnu za informaci o komkoli, kdo má podíl na Foleyho a Sotloffově smrti.

 

Právě se děje

Další zprávy