Souhlas Kongresu k boji s islamisty nepotřebuji, tvrdí Obama

Kateřina Vítková Reuters Kateřina Vítková, Reuters
10. 9. 2014 16:29
Svoji strategii proti Islámskému státu šéf Bílého domu představí ve čtvrtečním projevu k národu.
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama dal najevo, že ke spuštění rozsáhlejší vojenské akce proti ozbrojencům z Islámského státu (IS) má z pozice svého úřadu dostatečnou pravomoc. A souhlas Kongresu nepotřebuje.

Podle informací serveru BBC je proto pravděpodobné, že Bílý dům o povolení dalších akcí v Iráku a nově zřejmě i případných úderů v Sýrii ze strany kongresmanů žádat nebude. Pozemní akci USA ale předem vyloučil.

Foto: Reuters

"Prezident řekl lídrům (politických stran v Kongresu), že má pravomoc, kterou potřebuje, aby uskutečnil akci v souladu s misí, kterou nastíní ve svém proslovu," informoval Bílý dům v prohlášení.

Lídrům republikánské i demokratické strany během úterní schůzky Obama nicméně naznačil, že by přivítal jakoukoliv akci zákonodárců, která "ukáže světu, že Spojené státy jsou jednotné ve snaze porazit hrozbu Islámského státu".

Slova k národu

Svoji strategii proti džihádistům Obama podle všeho představí už ve středu v 21:00 místního času (čtvrtek 03:00 SELČ), kdy promluví k národu.

Podle průzkumu listu The Washington Post a televize ABC News většina Američanů vzdušné nálety v Iráku a Sýrii podporuje, protože se obává, že radikálové pro USA představují značnou hrozbu.

Obama svůj proslov i přesto zřejmě využije k tomu, aby obyvatele Spojených států uklidnil, že se nebude znovu opakovat Afghánistán ani válka v Iráku, která si vyžádala tisíce amerických životů.

Prezident zcela jasně vyloučil, že by se do boje proti IS měly zapojit americké pozemní jednotky. Oproti tomu ale naznačil, že vzdušné údery - nyní vykonávané pouze v Iráku - by mohl Washington rozšířit i na území Sýrie.

"Chystáme se systematicky snižovat jejich schopnosti, budeme zmenšovat území, které kontrolují, a nakonec je porazíme,“ uvedla hlava státu v neděli.

Bašár Asad může pomoci, míní šéf OSN

Syrský prezident Bašár Asad, který letos de facto obhájil svůj úřad, v červenci slíbil, že zemi od islamistických povstalců "uzdraví" a jeho armáda v posledních třech měsících v náletech na islámské radikály přitvrdila.

Američané ale budou podle Asada ke vzdušným úderům potřebovat jeho svolení. Bez něj by Damašek nálety považoval za akt agrese.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun tento týden naznačil, že Asad sehrál svoji roli v posílení pozice radikálních islamistů v regionu. Asadovi vojáci podle něj v posledních letech v podstatě umožnili islamistům (tedy včetně těch z IS), aby se v oblasti usadili. Ze syrského území nyní kontrolují asi třetinu.

Pan Ki-mun také Asada pobídl, aby v syrské občanské válce usiloval o politické řešení, které by pomohlo mezinárodnímu společenství IS zničit.

"Může sehrát roli, co se týče co nejrychlejšího ukončení krize a zapojení se do politického dialogu," cituje ho saúdský deník al-Hajat.

Šéf OSN také naznačil, že organizace své stanovisko k boji proti IS oznámí v "příhodný čas". "Je ale důležité, aby mezinárodní společenství bylo jednotné a ukázalo jasnou podporu jakékoli akci, která je nutná k vykořenění tohoto terorismu."

Případné rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN o podpoře vojenské akce proti IS by podle Pan Ki-muna bylo "vhodnou cestou", zatímco "některé země podniknou vojenské akce".

Kerry shání spojence na Blízkém východě

I Obama se v boji proti IS snaží vyhnout osamělé akci, a shání proto spojence. Řadí mezi ně už nejméně devět zemí, většinou z Evropy.

Za Spojené státy v tuto chvíli na Blízkém východě oroduje i ministr zahraničí John Kerry, který ve středu dorazil z Jordánska do irácké metropole Bagdádu.

Foto: Reuters

Irák v pondělí ohlásil utvoření "všezahrnující" irácké vlády, do níž se zapojili i zástupci sunnitů a kurdské menšiny.

Tento krok Kerry vzápětí označil za "velký milník". Washington jím de facto podmiňoval i případné spuštění další fáze svého plánu na zničení radikálních islamistů, kteří v posledních měsících vybojovali značná území v Sýrii a Iráku a vyhlásili chalífát.

Kerryho návštěva Blízkého východu by ho měla dovést asi do deseti států, včetně Turecka a Saúdské Arábie.

Právě saúdskoarabský velvyslanec ve Velké Británii - princ Mohammed bin Nawaf - nedávno prohlásil, že za vzestupem radikálů stojí i nedostatek zájmu mezinárodního společenství.

"Je to nedostatek mezinárodního zapojení, který vydláždil cestu pro rozmnožování hnutí spojených s teroristy v Sýrii a nyní Iráku,“ uvedl a zároveň odmítl, že by Rijád finančně nebo jakkoli jinak podporoval radikály z IS.

800 lidí v Iráku

Obama si v poslední době vysloužil kritiku - zejména z řad republikánů -, že v případě IS jedná nejistě a váhavě. Ještě v srpnu tvrdil, že USA žádnou strategii pro boj s IS nemají.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner podle Obamova asistenta naznačil, že nynější prezidentovu iniciativu zakročit proti IS podporuje.

"Předseda dal jasně najevo, že ISIL se připravuje na boj s námi a že, jak jsme se naučili v Sýrii, čím déle čekáme, tím těžší bude naše volba."

Podle BBC prezident zákonodárcům přislíbil další konzultace a hodlá je zřejmě požádat, aby schválili vyzbrojování syrských opozičních sil.

Americký prezident se musí podle rezoluce z roku 1973 - než někam vyšle vojáky - obrátit na Kongres kvůli konzultacím. Vojáci ale mohou zůstat na místě po dobu 60 dní, než si prezident musí obstarat souhlas Kongresu.

Podle Reuters mají USA v tuto chvíli v Iráku přes 800 lidí z řad vojenského personálu. Ti jednak slouží coby pozorovatelé v rámci vzdušných útoků a jednak chrání zaměstnance americké ambasády.

Třífázový plán

Plán na zničení teroristického hnutí v Sýrii a Iráku je podle dostupných informací třífázový.

První část - letecké údery v Iráku poblíž kurdského hlavního města Irbílu a do blízkosti vodních nádrží u Mosulu a Hadísy - už začala.

Radikálové IS v odpověď na letecké útoky směrem k Washingtonu vyslali vzkaz, když zavraždili dva americké novináře, obě popravy natočili na kameru a záznamy pak vyvěsili na internet.

Součástí americké strategie má být v další fázi výcvik, poradenská činnost a vojenské vybavování irácké armády a spojeneckých milicí. Ve třetí a nejobtížnější fázi šéf Bílého domu zvažuje právě i rozšíření úderů do Sýrie, připomněla ČTK.

Podle zdrojů z Pentagonu může kampaň, kterou Obama hodlá předestřít, trvat i tři a více let. Současný prezident se tak jejího konce zřejmě dočká už z pozice mimo oválnou pracovnu, jeho druhý, a tedy i závěrečný mandát mu totiž končí v lednu 2017.

Při svém nástupu do úřadu v roce 2008 Obama slíbil, že z Iráku americké vojáky stáhne. Poslední bojové jednotky odešly v roce 2011.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy