Praha – Islámský stát ztrácí města v Iráku a také účty a sledující na Twitteru. Alespoň podle tvrzení samotné společnosti Twitter Inc. a také americké vlády.
Ministerstvo zahraničí USA před časem oznámilo, že aktivita džihádistů a jejich stoupenců na sociální síti poklesla během uplynulých dvou let o 45 procent.
Firma uvedla, že od poloviny loňského roku do letošního února zničila přes 125 tisíc účtů, napojených na Islámský stát.
Pro elektronické brigády organizace, která ovládá části Sýrie, Iráku a Libye, ale zůstává Twitter hlavním doručovatelem zpráv a propagandy.
Na Facebooku jsou méně aktivní a YouTube blokuje všechna už jednou zakázaná videa, i když jsou znovu vložena s odlišným názvem a jiným uživatelem.
Twitter měl dosud nejtolerantnější politiku, ale v květnu se připojil k nové legislativě Evropské unie, zpřísňující boj s šířením nenávisti a teroristické propagandy na internetu.
Džihádistům se podařilo uchytit se na sociální síti v létě 2014, kdy bojovníci Islámského státu dobyli Mosul a velkou část severozápadního Iráku.
Muž z Pásma Gazy, známý pouze pod jménem Muhammad, spustil aplikaci pro operační systémy Android. Nazval ji Úsvit radostných poselství. Šířila všechny zprávy a oznámení schválené Islámským státem.
Aplikace automaticky rozesílala linky na různé zdroje a účty IS, šířila hashtagy na podporu organizace. Až po třech měsících existence aplikaci zablokovaly Google a Twitter.
Muž vystupoval na Twitteru například pod jménem Azzam Muhajir nebo pod uživatelským jménem @DawlaNoor.
Další účty šířily informace a videa z Indonésie. Především propagační video Plameny války, distribuované s cílem přilákat do Iráku a Sýrie zahraniční dobrovolníky.
Jakkoliv se zdá nemožné, že by měl Islámský stát na sociálních sítích legální účty, v minulosti tomu tak bylo. V říjnu 2013 vznik účet s uživatelským jménem @e3tasimo, který během několika týdnů nasbíral 24 tisíc sledujících.
Kromě toho existoval účet s uživatelským jménem @reyadiraq, který se formálně nehlásil k IS, ale šířil jeho názory a videa. Ve chvíli, kdy měl 90 tisíc sledujících, jej Twitter zablokoval kvůli živému vysílání vražd a amputací rukou.
Od té doby se IS pokoušel vrátit, po určité době ale byl účet vždy znovu a znovu zablokován. Účet @wa3tasimu stihl nasbírat 28 tisíc sledujících.
Podnětem k tvrdšímu postupu vůči ISN se stalo zveřejnění propagačního videa "Řinčení mečů: 4. díl" se stínáním hlav zajatých iráckých vojáků.
Twitter měl vždy oficiální politiku, že nepřipustí účty, na kterých se objevují výhrůžky násilí konkrétním osobám.
V tomto směru byl předělem útok členů somálské teroristické organizace al-Šabáb na nákupní centrum Westgate Mall v keňské metropoli Nairobi. 21. září 2013 při útoku zemřelo sedmašedesát lidí.
Twitter začal blokovat účty spojené s al-Šabábem, které hrozily dalším násilím v Keni.
Nyní náměstek amerického ministra obrany Robert Work hovoří o shazování kyberbomb na účty Islámského státu a podobných seskupení.