Jel zachránit syna ze spárů Islámského státu. Rukou teroristů zemřel na letišti v Istanbulu

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
30. 6. 2016 18:32
Fathi Bajúd byl doma uznávaným lékařem a důstojníkem tuniské armády. V metropoli Tunisu vedl pediatrické oddělení místní vojenské nemocnice. Do Turecka odjel před několik týdny pro svého syna, který se nechal naverbovat džihádisty teroristické organizace Islámský stát a svého rozhodnutí litoval. Osmapadesátiletý muž na letišti čekal na manželku, spolu chtěli svého syna odvézt zpátky domů. Zemřel při útoku atentátníků spolu s dalšími čtyřmi desítkami lidí.
Záběry po atentátu na letišti v Istanbulu.
Záběry po atentátu na letišti v Istanbulu. | Foto: Reuters

Tunis/Istanbul - Čtyřiačtyřicet není jen počet obětí. Každý z lidí, kteří zemřeli při úterním teroristickém útoku na istanbulském Atatürkově letišti, měl svůj vlastní příběh.

Na seznamu mrtvých je i jméno Fathiho Bajúda, který přiletěl zachránit svého jediného syna, jenž utekl k Islámskému státu a svého rozhodnutí posléze trpce litoval. Otec ho chtěl odvézt zpátky domů, do Tuniska.

Osmapadesátiletý muž byl doma uznávaným důstojníkem a lékařem, napsal server The New York Times, který jeho osud zveřejnil.

"Byl to velmi velkorysý muž, plný života a neustále velmi aktivní," popsala ho rodinná přítelkyně Leyla Njimová.

"Měl otcovskou stránku. Říkal 'Jsem jediný, kdo tě kritizuje', ale pak vás před ostatními profesory bránil," vzpomínal na něj pro změnu jeden ze studentů medicíny.

V armádě Bajúd dosáhl hodnosti plukovníka a později převzal vedení nad pediatrickým oddělením ve vojenské nemocnici v metropoli Tunisu. Kromě toho pomáhal několika neziskovým organizacím pracujícím ve válkou zasažených státech.

Syna už se nedočkal

Bajúd na istanbulském letišti čekal na svou manželku, rovněž lékařku. Díky tuniskému velvyslanectví v Turecku se jim podařilo dopátrat, že jejich syn byl zadržen tureckými úřady poblíž hranic se Sýrií. Sám se jim vydal.

Tuniský lékař proto odjel do Turecka, kde několik týdnů vyřizoval potřebné dokumenty, aby pak mohl se svou manželkou vyrazit za svým synem. Na letiště ale zaútočila trojice atentátníků a on jejich akci nepřežil, stejně jako další čtyři desítky lidí. Jeho manželka zraněna nebyla.

Jejich syn, 26letý Anuár Bajúd, se do Sýrie vydal sám a dobrovolně. Rodičům řekl, že odjíždí do Švýcarska na stáž, místo toho ale zamířil na tříměsíční dobrodružství přes Francii do Turecka, pak do Iráku a následně do Sýrie.

Doma v Tunisku nemohl stále najít svoje místo. Nejprve postupoval ve stopách svých rodičů a studoval medicínu, posléze chtěl být pilotem a nakonec nahlédl i do byznysu.

Po příjezdu do Sýrie Anuár záhy zjistil, že ani život džihádisty není tím, co očekával. Zavolal domů, požádal rodiče o pomoc a sám se vydal tureckým úřadům.

Rodinná přítelkyně se NYT svěřila, že otce synův odchod velmi šokoval. "Moc ho miloval. Udělal by pro něj všechno. Odjel, aby ho přivedl zpátky."

 

Právě se děje

před 12 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy