Jel zachránit syna ze spárů Islámského státu. Rukou teroristů zemřel na letišti v Istanbulu

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
30. 6. 2016 18:32
Fathi Bajúd byl doma uznávaným lékařem a důstojníkem tuniské armády. V metropoli Tunisu vedl pediatrické oddělení místní vojenské nemocnice. Do Turecka odjel před několik týdny pro svého syna, který se nechal naverbovat džihádisty teroristické organizace Islámský stát a svého rozhodnutí litoval. Osmapadesátiletý muž na letišti čekal na manželku, spolu chtěli svého syna odvézt zpátky domů. Zemřel při útoku atentátníků spolu s dalšími čtyřmi desítkami lidí.
Záběry po atentátu na letišti v Istanbulu.
Záběry po atentátu na letišti v Istanbulu. | Foto: Reuters

Tunis/Istanbul - Čtyřiačtyřicet není jen počet obětí. Každý z lidí, kteří zemřeli při úterním teroristickém útoku na istanbulském Atatürkově letišti, měl svůj vlastní příběh.

Na seznamu mrtvých je i jméno Fathiho Bajúda, který přiletěl zachránit svého jediného syna, jenž utekl k Islámskému státu a svého rozhodnutí posléze trpce litoval. Otec ho chtěl odvézt zpátky domů, do Tuniska.

Osmapadesátiletý muž byl doma uznávaným důstojníkem a lékařem, napsal server The New York Times, který jeho osud zveřejnil.

"Byl to velmi velkorysý muž, plný života a neustále velmi aktivní," popsala ho rodinná přítelkyně Leyla Njimová.

"Měl otcovskou stránku. Říkal 'Jsem jediný, kdo tě kritizuje', ale pak vás před ostatními profesory bránil," vzpomínal na něj pro změnu jeden ze studentů medicíny.

V armádě Bajúd dosáhl hodnosti plukovníka a později převzal vedení nad pediatrickým oddělením ve vojenské nemocnici v metropoli Tunisu. Kromě toho pomáhal několika neziskovým organizacím pracujícím ve válkou zasažených státech.

Syna už se nedočkal

Bajúd na istanbulském letišti čekal na svou manželku, rovněž lékařku. Díky tuniskému velvyslanectví v Turecku se jim podařilo dopátrat, že jejich syn byl zadržen tureckými úřady poblíž hranic se Sýrií. Sám se jim vydal.

Tuniský lékař proto odjel do Turecka, kde několik týdnů vyřizoval potřebné dokumenty, aby pak mohl se svou manželkou vyrazit za svým synem. Na letiště ale zaútočila trojice atentátníků a on jejich akci nepřežil, stejně jako další čtyři desítky lidí. Jeho manželka zraněna nebyla.

Jejich syn, 26letý Anuár Bajúd, se do Sýrie vydal sám a dobrovolně. Rodičům řekl, že odjíždí do Švýcarska na stáž, místo toho ale zamířil na tříměsíční dobrodružství přes Francii do Turecka, pak do Iráku a následně do Sýrie.

Doma v Tunisku nemohl stále najít svoje místo. Nejprve postupoval ve stopách svých rodičů a studoval medicínu, posléze chtěl být pilotem a nakonec nahlédl i do byznysu.

Po příjezdu do Sýrie Anuár záhy zjistil, že ani život džihádisty není tím, co očekával. Zavolal domů, požádal rodiče o pomoc a sám se vydal tureckým úřadům.

Rodinná přítelkyně se NYT svěřila, že otce synův odchod velmi šokoval. "Moc ho miloval. Udělal by pro něj všechno. Odjel, aby ho přivedl zpátky."

 

Právě se děje

před 24 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy