Jel zachránit syna ze spárů Islámského státu. Rukou teroristů zemřel na letišti v Istanbulu

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
30. 6. 2016 18:32
Fathi Bajúd byl doma uznávaným lékařem a důstojníkem tuniské armády. V metropoli Tunisu vedl pediatrické oddělení místní vojenské nemocnice. Do Turecka odjel před několik týdny pro svého syna, který se nechal naverbovat džihádisty teroristické organizace Islámský stát a svého rozhodnutí litoval. Osmapadesátiletý muž na letišti čekal na manželku, spolu chtěli svého syna odvézt zpátky domů. Zemřel při útoku atentátníků spolu s dalšími čtyřmi desítkami lidí.
Záběry po atentátu na letišti v Istanbulu.
Záběry po atentátu na letišti v Istanbulu. | Foto: Reuters

Tunis/Istanbul - Čtyřiačtyřicet není jen počet obětí. Každý z lidí, kteří zemřeli při úterním teroristickém útoku na istanbulském Atatürkově letišti, měl svůj vlastní příběh.

Na seznamu mrtvých je i jméno Fathiho Bajúda, který přiletěl zachránit svého jediného syna, jenž utekl k Islámskému státu a svého rozhodnutí posléze trpce litoval. Otec ho chtěl odvézt zpátky domů, do Tuniska.

Osmapadesátiletý muž byl doma uznávaným důstojníkem a lékařem, napsal server The New York Times, který jeho osud zveřejnil.

"Byl to velmi velkorysý muž, plný života a neustále velmi aktivní," popsala ho rodinná přítelkyně Leyla Njimová.

"Měl otcovskou stránku. Říkal 'Jsem jediný, kdo tě kritizuje', ale pak vás před ostatními profesory bránil," vzpomínal na něj pro změnu jeden ze studentů medicíny.

V armádě Bajúd dosáhl hodnosti plukovníka a později převzal vedení nad pediatrickým oddělením ve vojenské nemocnici v metropoli Tunisu. Kromě toho pomáhal několika neziskovým organizacím pracujícím ve válkou zasažených státech.

Syna už se nedočkal

Bajúd na istanbulském letišti čekal na svou manželku, rovněž lékařku. Díky tuniskému velvyslanectví v Turecku se jim podařilo dopátrat, že jejich syn byl zadržen tureckými úřady poblíž hranic se Sýrií. Sám se jim vydal.

Tuniský lékař proto odjel do Turecka, kde několik týdnů vyřizoval potřebné dokumenty, aby pak mohl se svou manželkou vyrazit za svým synem. Na letiště ale zaútočila trojice atentátníků a on jejich akci nepřežil, stejně jako další čtyři desítky lidí. Jeho manželka zraněna nebyla.

Jejich syn, 26letý Anuár Bajúd, se do Sýrie vydal sám a dobrovolně. Rodičům řekl, že odjíždí do Švýcarska na stáž, místo toho ale zamířil na tříměsíční dobrodružství přes Francii do Turecka, pak do Iráku a následně do Sýrie.

Doma v Tunisku nemohl stále najít svoje místo. Nejprve postupoval ve stopách svých rodičů a studoval medicínu, posléze chtěl být pilotem a nakonec nahlédl i do byznysu.

Po příjezdu do Sýrie Anuár záhy zjistil, že ani život džihádisty není tím, co očekával. Zavolal domů, požádal rodiče o pomoc a sám se vydal tureckým úřadům.

Rodinná přítelkyně se NYT svěřila, že otce synův odchod velmi šokoval. "Moc ho miloval. Udělal by pro něj všechno. Odjel, aby ho přivedl zpátky."

 

Právě se děje

před 28 minutami

Pacient, kterému byl podáván Remdesivir, se uzdravuje, brzy bude odpojen od plicní ventilace

Pacient, jemuž byl podáván experimentální lék Remdesivir, je při vědomí a podle ošetřujícího lékaře ve fázi uzdravování, nyní si postupně odvyká na plicní ventilaci. "Dosud ale nevíme, zda Remdesivir byl tím zásadním, co mu pomohlo, tudíž bych se k tomu léku tolik neupínal," uvedl ošetřující lékař pacienta Martin Balík.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy