Paříž - Francouzská policie tentokrát reagovala rychle. Dva útočníky v kostele v Saint-Étienne du Rouvray nedaleko Rouenu zastřelila čtyřicet minut poté, co zajali rukojmí.
Útok nepřežil čtyřiaosmdesátiletý kněz, kterému teroristé, vyzbrojení noži, podřízli hrdlo. Další ze zajatých se podle vyjádření úřadů pohybuje "mezi životem a smrtí".
Teroristická organizace Islámský stát (IS) a ti, kteří se k ní hlásí, se řídí cílem "stále více šokovat a stále více zastrašovat". Vymýšlejí nové typy útoků a nové oběti.
Po smrti 84 lidí pod koly kamionu v Nice tentokrát vraždili v kostele.
Ani tady nejste v bezpečí
Je to poprvé, co se nejen Islámský stát, ale obecně džihádisté přihlásili k útoku ve svatostánku nějakého náboženství v Evropě. Poselstvím teroristů se zdá být: "Ani tady se před námi nemůžete cítit v bezpečí."
Islámský stát prostřednictvím své tiskové agentury Ajmak oznámil, že ozbrojenci na severu Francie byli jeho "vojáci, kteří vyslyšeli výzvu útočit na země křižácké koalice".
Smrt kněze a zranění věřících při ranní bohoslužbě rukou mladých teroristů vyvolává nejen ve Francii pobouření, které Islámský stát vítá.
"Je to horor. Dělají vše pro to, aby zažehli válku mezi náboženstvími," napsal na sociální síti Twitter bývalý francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin, který nyní předsedá senátnímu výboru pro zahraniční politiku.
Útoky v domech Páně
Jinde ve světě násilí v domech Páně znají. Sebevražední atentátníci Islámského státu několikrát zaútočili uvnitř šíitských - a někdy i sunnitských - mešit. Například loni v Kuvajtu sebevrah připravil o život 27 lidí a dalších 227 zranil.
Útoky na kostely a vraždy křesťanských duchovních prováděla po roce 2003 v Iráku Al-Káida, zejména v Bagdádu a Mosulu. Totéž se opakuje s Islámským státem v Sýrii.
Velké publicity se v Evropě dostalo události v Alžírsku v roce 1996, kdy tamní radikální islamisté přepadli klášter v Tibhirínu. Sedm mnichů původem z Francie unesli a několik týdnů poté sťali. Našly se jen jejich hlavy, těla nikoliv.
Otázkou pro francouzskou justici po úterním krveprolití je, zda byla prevence dostatečná. Jednoho ze dvou teroristů - Francouze alžírského původu Adela Kerniche - policie dlouhodobě sledovala, protože se loni dvakrát pokusil odjet za džihádisty do Sýrie s falešnými doklady. Skončil ve vězení, po propuštění na sobě měl elektronický náramek, který monitoroval jeho pohyb.
Muž měl povoleno opouštět byt mezi 8:30 a 12:30. Do kostela se svým komplicem pronikli v 9:45. Náramek byl deaktivovaný.
Všechny teroristické útoky ve Francii a Belgii od střelby v redakci Charlie Hebdo v lednu 2015 mají jednoho společného jmenovatele. Pachateli jsou mladí muži (zatím nejstaršímu z nich, který vraždil v Nice, bylo 31 let) původem ze severu Afriky. Maroka, Alžírska či Tuniska.