Bagdád - Sunnitští radikálové tvrdí, že po desetidenních bojích ovládli ropnou rafinérii Bajdží na severu Iráku.
S odkazem na místní zdroj to uvedla BBC. Islamisté podle jejích informací chtějí rafinérii předat místním kmenům, které ji mají napříště řídit. Vojáci, kteří místo bránili, údajně složili zbraně.
Zdroj z irácké armády nicméně tvrdí, že rafinérii nadále kontrolují vládní vojáci. Útoky islamistů podle něj byly odraženy. Zprávu o dobytí rafinérie rebely popřel i irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí.
Přes 1000 mrtvých
Podle OSN si boje v Iráku za červen vyžádaly životy více než 1000 lidí, většinou civilistů. Bilance se týká období od 5. do 22. června.
Mluvčí vysoké komisařky OSN pro lidská práva Rupert Colville dnes řekl, že na údaj je nutné pohlížet spíše jako na minimální počet mrtvých.
Postup na Bagdád
Rafinérie zpracovává ropu těženou na severu země a zajišťuje zhruba třetinu celostátní produkce ropných výrobků. Provoz v ní byl zastaven minulý týden.
Irácké složky v úterý ráno bombardovaly několik čtvrtí města Bajdží poblíž rafinérie. Podle AFP zemřelo nejméně 19 lidí. Cílem útoku byli údajně radikálové, kteří se skrývají v domech mezi civilisty.
Bajdží leží zhruba v polovině vzdálenosti mezi metropolí a severoiráckým Mosulem, který ISIL drží od 10. června.
Mluvčí radikálů z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) podle BBC řekl, že ISIL pokračuje v postupu k Bagdádu.
Dobytí rafinérie by bylo strategickým úspěchem pro ISIL, neboť skupina by tím získala přístup k ropným produktům, jež může zpeněžovat a zároveň jimi zásobovat obyvatelstvo území, která už ovládá. Kromě severu Iráku je to také provincie Anbár západně od Bagdádu.
Pomoc od USA?
Americký ministr zahraničí John Kerry v pondělí v Bagdádu slíbil Iráku pomoc USA proti ISIL, avšak s tím, že Iráčané urychlí jednání o nové koalici.
V úterý Kerry dorazil do iráckého Kurdistánu s úmyslem požádat tamní představitele, aby se aktivně podíleli na ústřední politice Bagdádu. Irácký premiér Núrí Málikí slíbil, že vláda vznikne do 1. července.
"Tvorba vlády je hlavní výzvou, které čelíme," uvedl šéf americké diplomacie.
Stát ve státě
Kurdové obývají tři severovýchodní irácké provincie, jež spravují jako autonomii.
Za současného vojenského konfliktu, při němž vláda nepřesvědčivě odráží postup islámských radikálů severem státu, se zbraní chopily kurdské milice a brání provincii Kirkúk. Přiléhá ke kurdským oblastem a je nejdůležitějším místem těžby ropy na severu země.
Z oblasti jižně od Kirkúku minulý týden dorazily zprávy o hromadném zabíjení v šíitských vesnicích. Podle informací The Washington Post zemřelo rukou sunnitských radikálů ve čtyřech vesnicích nejméně 40 lidí.
Úvahy o samostatnosti
Prezident iráckého Kurdistánu Masúd Barzání v pondělním rozhovoru se stanicí CNN naznačil, že Kurdové uvažují o odtržení od Iráku.
Irák se zjevně rozpadá a je zřejmé, že centrální vláda ztratila kontrolu nade vším. Hroutí se vše, armáda i policie. To jsme nezavinili my a nemůžeme se stát rukojmími neznáma. Je čas, aby Kurdové rozhodli o své budoucnosti," řekl Barzání.
Smír s Bagdádem je možný podle něj jenom tehdy, najdou-li společnou řeč sunnité a šíité a bude-li ve vládě panovat skutečné partnerství.