Americké stíhačky z Turecka poprvé bombardovaly cíle v Sýrii

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2015 19:53
Turecký ministr oznámil, že Ankara se k bojům proti islamistům brzy připojí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek/Ankara - Na základnu na jihu Turecka ve středu dorazily americké stíhačky a bezpilotní letouny. Následně letadla vůbec poprvé podnikla nálety na pozice islamistů v severní Sýrii. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Pentagonu.

Turecko dalo v červenci Spojeným státům k dispozici pro tyto operace hned několik svých vojenských základen. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že i Turecko se do bojů brzy zapojí. Sýrie poprvé oznámila, že útoky na radikály na svém území podpoří, pokud budou s Damaškem koordinovány.

Podle amerických představitelů stály za prvními nálety na islamisty bezpilotní letouny, probíhají ale přípravy i na vyslání pilotovaných strojů. Mluvčí Pentagonu potvrdil, že letadla vzlétla ze základny Incirlik nedaleko jihotureckého města Adana, žádné další podrobnosti ale neuvedl.

"Teď spolu se Spojenými státy cvičíme a vyzbrojujeme syrskou umírněnou opozici a brzy také zahájíme boje" proti Islámskému státu (IS), uvedl turecký ministr zahraničí Çavuşoglu. Státní televizi TRT sdělil, že Turecko otevřelo své základny pro americkou techniku.

Ankara se s Washingtonem dohodla, že společně poskytnou leteckou podporu syrským opozičním oddílům, které američtí vojáci cvičí v Turecku. Mají pak zajistit bezpečnost v asi stokilometrovém úseku území na syrsko-turecké hranici.

Bojovníci IS by z něj měli být vytlačeni a měl by to být bezpečný průchod pro syrské uprchlíky.

Plány na koalici se nevyvíjejí dobře

Jde o území v západní části asi 900 kilometrů dlouhé hranice, které nyní ovládají příslušníci IS. Používají ho pro přesun posil a zásob.

Agentura Reuters uvedla, že plány se pro americko-tureckou koalici zatím nevyvíjejí dobře.

Spojené státy přiznaly, že skupina prvních čerstvě vycvičených lidí padla zřejmě v severní Sýrii do zajetí fronty An-Nusra, která se hlásí k teroristické síti Al-Káida. První skupina opozičních bojovníků čítala asi 60 lidí. Podle mluvčí Pentagonu má ministerstvo informaci, že nejméně pět z těchto lidí je v zajetí.

Sýrie nebude proti útokům, ale...

Spojené státy ale tento týden pobouřily Damašek, když oznámily, že budou za každou cenu nově vycvičené lidi chránit, i kdyby to mělo znamenat vojenský střet se syrskou armádou.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim odjel na konzultace do Teheránu a tam podle státní televize oznámil, že Sýrie boje proti IS podpoří, bude-li Damašek zahrnut do koordinace operací. Cokoli jiného bude Sýrie považovat za narušení svrchovanosti Sýrie.

Spojené státy vedou koalici, která už od loňska bojuje proti IS na severu Sýrie. Zatím k ní ale patřily jen arabské státy a letadla se nedostávala do střetu se syrskou armádou. Damašek operace toleroval, byť nebyl zapojen do rozhodování o nich.

Dohoda o íránském jaderném programu je krokem k větší bezpečnosti ve světě, říká novinářka Golnaz Esfandiari. Také podle ní pomůže k větší spolupráci Západu s Íránem v boji proti Islámskému státu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 21 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy