Foto: Vyštval je Islámský stát, úkryt našli v torzech domů

Foto: Gabrielle Klein / Lékaři bez hranic
Zahraničí Zahraničí, Lékaři bez hranic
5. 8. 2015 8:37
Od zběsilého útěku iráckých jezídů před islamisty uplynul rok. Řada z nich dodnes přežívá za otřesných podmínek, bez elektřiny i bez oken.

Zakho (Irák) - Od zběsilého útěku iráckých jezídů před ozbrojenci Islámského státu už uplynul rok. Mnozí z nich našli útočiště v kurdských oblastech na severu Iráku.

Několik tisíc lidí muselo přežít zimu v rozestavěných domech u iráckého města Zakho, bez elektřiny i bez oken. Dnes čelí stejným podmínkám, jaké panovaly při jejich příchodu.

Připomeňte si v galerii strastiplný rok jezídů na útěku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy