Teherán - Situace v Íránu se po znovuzvolení dosavadního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda dál vyhrocuje - po sobotních desetitisícových demonstracích v ulicích Teheránu přišlo zatýkání reformních politiků.
V policejních celách skončila asi stovka zadržených. Mezi nimi i bratr exprezidenta Mohammada Chatámího.
"Během noci je sebrali přímo z jejich domovů," řekl jeden z reformních vůdců Mohammad Ali Abtahi.
Zatčen byl i Muhsín Mirdamadí, předseda největší reformistické politické strany Fronta účasti na islámském Íránu (Mošarekát), která se hlásí k politice bývalého prezidenta Sajjada Mohammada Chátamího.
Zadržen byl rovněž bývalý náměstek ministra vnitra Mostafa Tadžadí, bývalý náměstek ministra zahraničí Muhsín Amínzádí nebo mluvčí Chátamího vlády Abdulláh Ramízanzádí.¨
Všichni jsou členy dvou hlavních reformátorských skupin, které v prezidentských volbách podporovaly hlavního Ahmadínežádova soupeře Míru Hosejna Músávího.
Mluvčí íránské justice později podle agentury Reuters řekl, že nebyli zatčeni, ale jen přivedeni, aby "byli varováni před dalším zvyšováním napětí". Poté měli být údajně propuštěni.
Músáví výsledky voleb neuznává. V neděli formálně vyzval dvanáctičlennou Radu dohlížitelů (Guardian Council), aby výsledky v rámci svých pravomocí odmítla.
Největší nepokoje za deset let
Několik tisíc lidí včera vyšlo do ulic Teheránu, aby protestovali proti znovuzvolení dosavadního prezidenta Ahmadínežáda.
Stoupenci poraženého kandidáta Míra Hosejna Músávího se v ulicích města střetli s příznivci staronového prezidenta.
Agentura Reuters uvedla, že policie rozháněla Músávího stoupence pendreky, slzným plynem a podle svědků některé demonstranty zatkla.
Protestující mimo jiné zablokovali jednu z hlavních ulic města a zapálili pneumatiky u budovy ministerstva vnitra. Podle AP byla zapálena také jedna banka.
Světové agentury uvádějí, že jde o největší nepokoje v Teheránu za posledních deset let. V dalších íránských městech vládl podle agentury AFP klid.
Agentury uvedly, že v sobotu večer byla v Teheránu vyřazena z provozu hlavní síť mobilních telefonů. Nyní už je v provozu, ale protesty pokračují. Stoupenci poraženého kandidáta se v neděli podle reportéra agentury Reuters shromáždili v centru města, metají po policii kameny a provolávají Músávího jméno.
Ministr vnitra Sádek Mahsúlí řekl, že právě v Teheránu získal Músáví víc hlasů než Ahmadínežád.
V prvním kole
Mahmúd Ahmadínežád byl oproti předpokladům analytiků zvolen už v prvním kole voleb. Překročil totiž nadpoloviční většinu hlasů - získal 62,6 procenta voličů.
Jeho hlavní soupeř Músáví dostal 33,75 procenta.
Účast v pátečních volbách byla mimořádně vysoká. Svůj hlas odevzdalo rekordních 85 procent voličů. To mělo podle řady analytiků nahrát spíše Musávímu.