Teherán - Irán odmítl vrátit Spojeným státům bezpilotní letoun, který se mu vinou poruchy dostal do rukou.
"Nikdo nevrací symbol agrese straně, která pátrala po tajemstvích a životně důležitých informacích souvisejících s národní bezpečností země," prohlásil zástupce šéfa íránských Revolučních gard Hosejn Salámí. Zároveň bez bližšího upřesnění dodal, že Írán chystá odvetné opatření.
Íránská televize ukázala video amerického bezpilotního letounu, kterého se Írán zmocnil v neděli. Neviditelný špionážní stroj RQ-170 Sentinel vypadá na záběrech zcela nepoškozen.
Spojené státy již přiznaly, že ztratily jeden dron z důvodů poruchy. Teherán však tvrdí, že se letounu zmocnil díky "elektronické pasti", kterou mu nastražila speciální jednotka Revolučních gard určená pro elektronický boj.
Revoluční gardy tvrdí, že díky tomu stroj přistál s "minimálním poškozením". USA trvají na svém stanovisku, že se jedná o dron, který létal s bojovými úkoly nad západními oblastmi Afghánistánu a pak z nějakého důvodu ztratil spojení s řídicím centrem.
Teherán si podle íránských médií předvolal ve čtvrtek švýcarského velvyslance, aby mu sdělil "ty nejostřejší protesty ohledně invaze amerického špionážního letounu hluboko do jeho vzdušného prostoru".
Írán a USA přerušily diplomatické vztahy před třiceti lety a své záležitosti řeší přes prostředníka, kterým je Švýcarsko.
Spojené státy se netají obavami, že by Írán mohl tento špionážní stroj vyrobený firmou Lockheed Martin prodat Číně, Rusku nebo jinému zájemci o špičkové vojenské technologie.
Ládin a Írán
CIA použila neviditelný stroj RQ-170 například pro získání podrobných informací o opevněném komplexu v Abbottábádu, v němž se skrýval Usáma bin Ládin, kterého pak v květnu zabilo speciální americké komando.
Experti však zpochybňují tvrzení, že tento stroj, jen těžko zjistitelný radary, by bylo nutno nasazovat nad Afghánistánem, protože Tálibán žádnými radarovými stanicemi nedisponuje.
Spojené státy údajně dokonce uvažovaly, že se pokusí svého letounu zmocnit, pak však takovou akci vyhodnotily jako příliš riskantní.
Vše nasvědčuje tomu, že RQ-170, operující z Afghánistánu, létal na mise v íránském vzdušném prostoru cíleně v rámci supertajného špionážního programu zaměřeného na íránská jaderná zařízení.
Nezávislí odborníci jsou toho názoru, že stroj byl určitě vybaven kromě videokamer i odposlouchávacím zařízením a citlivými detektory radioaktivního materiálu, které umožňují lokalizovat jaderná pracoviště.
Drony jsou využívány pro výzvědné účely, protože se mohou nad nějakou lokalitou pohybovat hodiny, zatímco špionážní družice ji mohou při přeletu sledovat obvykle jen několik minut.