"Jsme zastánci dialogu a jednání a věříme, že můžeme vyřešit problémy v rámci dialogu i spravedlnosti," prohlásil prezident Mahmúd Ahmadínežád při nedávné návštěvě Senegalu a jeho slova dnes zopakoval také hlavní íránský vyjednavač Alí Larídžání.
To, že v rozhovorech EU s Íránem bylo dosaženo pokroku potvrdil také Javier Solana. To ale neznamená, že problém je vyřešen, zdůraznil Solana podle agentury Reuters.
Pozitivní zpráva: Jednání pokračují
"Írán přistoupil na další jednání o ukončení obohacování uranu. Pro nás je to pozitivní zpráva," potvrdil mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Jean-Baptiste Mattei.
Nejmenovaný evropský diplomat zase dodal, že podle jeho mínění je Teherán ochoten přistoupit na dvouměsíční přerušení obohacování uranu, během kterého by se mělo dále jednat o íránském jaderném programu.
Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Velká Británie, Francie) a Německo totiž právě zastavení íránských jaderných aktivit stanovily jako jedinou podmínku pro zahájení oficiálních jednání s Íránem.
Sankce stále hrozí
Teherán však stále odmítá připustit, že by jeho jaderný program byl určen i na jiné než mírové účely, tedy produkci elektrické energie. Západ však podezírá Íránce, že se snaží vyrobit atomovou pumu.
Podle poslední rezoluce RB OSN měl Írán zastavit svou jadernou činnost do konce srpna, tuto lhůtu však nedodržel a na obrozu byly i případné sankce světového společenství.