Washington/Teherán – Roztržka mezi čelnými představiteli Spojených států a Íránu nabírá na síle. Do slovní přestřelky se zapojili poradce nejvyššího íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího i sám americký prezident Donald Trump.
Chameneího poradce Ali Akbar Velayati ve čtvrtek vystoupil s tím, že Írán se hrozbám ze Spojených států nepodvolí. Učinil tak poté, co Washington adresoval Teheránu oficiální výstrahu kvůli jeho víkendové zkoušce balistických střel.
"Není to poprvé, co Íránu vyhrožuje nezkušený člověk… americká vláda pochopí, že vyhrožování směřované proti Íránu je zbytečné," řekl Velayati na adresu amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Trump minulý týden svým antiimigračním dekretem mimo jiné dočasně na devadesát dní zakázal jakýkoliv vstup do USA lidem z Íránu a dalších šesti zemí. Teherán následně o víkendu otestoval balistickou raketu středního doletu, která letěla asi 1000 kilometrů a poté podle Washingtonu explodovala.
USA kvůli zkoušce požádaly o mimořádné jednání Rady bezpečnosti OSN. Írán však trvá na tom, že testem neporušil žádnou rezoluci ani dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015. Víkendový test byl podle něj úspěšný.
"Írán nepotřebuje svolení žádné země, aby se mohl bránit," reagoval Velayati na kritiku Spojených států.
"Írán by měl být vděčný"
Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Michael Flynn označil test za destabilizující faktor. Podle něj ohrozil životy Američanů a je zjevným porušením rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 2231, která zajišťuje provádění dohody o íránském jaderném programu z roku 2015.
Jeden z dodatků v rezoluci vyzývá Írán, aby se nevěnoval vývoji balistických střel schopných nést jadernou hlavici a aby neprováděl ani testy těchto raket.
Sám Trump pak dal skrze svůj tradiční komunikační kanál – Twitter – najevo zřejmou nevoli. "Íránu byla sdělena formální výstraha za odpálení balistické střely. Měl by být vděčný za děsnou dohodu, kterou s nimi USA uzavřely," napsal na svém osobním účtu.
"Írán měl na kahánku a byl na pokraji kolapsu – dokud nepřišly USA a nehodily mu záchranné lano v podobě dohody v hodnotě 150 miliard dolarů," doplnil ještě americký prezident.
Iran was on its last legs and ready to collapse until the U.S. came along and gave it a life-line in the form of the Iran Deal: $150 billion
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 2, 2017
Trump dohodu kritizoval už v předvolební kampani jako nejhorší, jaká kdy byla uzavřena. Hrozil také jejím vypovězením. Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu řekl, že Trump je v politice nováčkem a že potrvá dlouho, než pochopí, co se ve světě děje.
Írán měl testovat i řízenou střelu Súmár
Německý list Die Welt ve čtvrtek uvedl, že kromě balistické rakety Írán zároveň ozkoušel i řízenou střelu Súmár, která je schopná nést jadernou hlavici. Spolková tajná služba ani Teherán nicméně informaci – na rozdíl od prvotních zpráv hovořících o testu rakety středního doletu – nepotvrdily.
Podle deníku byla řízená střela Súmár vyrobena v Íránu a při úspěšné zkoušce ulétla 600 kilometrů, přičemž její dolet se pohybuje mezi 2000 až 3000 kilometry. Řízené střely se pohybují níž než balistické a mohou se vyhnout radarům.
Největší výhodou je pro Íránce podle bezpečnostního zdroje listu to, že o řízených střelách se nezmiňuje žádná z rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které jinak zakazují testy balistických raket schopných nést jaderné hlavice.