Zpráva jaderných expertů otevírá dveře válce s Íránem

Martin Novák Martin Novák
7. 11. 2011 12:21
MAAE podezírá Teherán z vojenských jaderných testů, vydá o tom zprávu
Satelitní fotografie údajného masivního bunkru u Kómu jižně od Teheránu.
Satelitní fotografie údajného masivního bunkru u Kómu jižně od Teheránu. | Foto: Reuters

Vídeň - Nový válečný konflikt je na obzoru. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v nejbližších hodinách zveřejní zprávu, která je kritická k Íránu a obsahuje řadu indicií ukazujících na pravděpodobnou snahu Teheránu vlastnit jadernou zbraň.

Což je něco, co Izrael a Spojené státy nehodlají připustit ani za cenu toho, že by musely na místa spojená s íránským jaderným programem vojensky zaútočit.

Izraelský prezident Šimon Peres v sobotu prohlásil, že válka s Íránem je "stále více pravděpodobnější" s ohledem na zpravodajské informace o íránském zbrojení, které má židovský stát údajně k dispozici.

Chystaná zpráva MAAE je podle expertů, kteří ji už viděli, dosud nejtvrdší od začátku sporů o íránskou atomovou energii, tedy zhruba od roku 2003.

Dokument obsahuje pasáže o tom, že Íránci usilovně shánějí komponenty a techniku pro vojenské využití jaderné energie a že jim v tom pomohl ruský vědec, který v Íránu přednášel a působil.

Izraelští vojáci nacvičují reakci na rakaetový útok v Cholonu nedaleko Tel Avivu.
Izraelští vojáci nacvičují reakci na rakaetový útok v Cholonu nedaleko Tel Avivu. | Foto: Reuters

Pozornost se soustředí především na kontejner na armádní základně v Parčinu, asi třicet kilometrů od Teheránu. Kontejner má podle MAAE sloužit k testům síly nukleárního výbuchu.

Zpráva se také vyjadřuje k íránskému obohacování uranu na úroveň potřebnou pro získání bomby. A v neposlední řadě také na podzemní úkryt u města Kóm, kam Íránci přesunuli některá zařízení a techniku.

Z textu je patrné, že islámská republika pokračuje v aktivitách, které směřují či mohou směřovat k sestrojení bomby, a že má schopnosti a znalosti pro podzemní pokusný atomový výbuch v blízké budoucnosti.

Generální ředitel MAAE Japonec Jukija Amano, který v roce 2009 vystřídal Muhammada Baradeje, nejprve předloží zprávu pětatřiceti členům Rady guvernérů atomové organizace a pak i médiím.

"Analýza MAAE se opírá o satelitní fotografie, některé íránské dokumenty, výpovědi íránských "přeběhlíků" a záznamy o prodeji a nákupu součástek a techniky," napsal deník Washington Post.

Snímek z první íránské atomové elektrárny v Búšehru. Se stavbou pomáhalo Rusko.
Snímek z první íránské atomové elektrárny v Búšehru. Se stavbou pomáhalo Rusko. | Foto: Reuters

Íránská vláda už oznámila, že údajné důkazy jsou podvrhy vyrobené americkou špionáží a že na základně v Parčinu jsou testovány konvenční zbraně.

V Izraeli a Spojených státech se ještě před zveřejněním zprávy rozhořela diskuse o tom, zda na Írán zaútočit, či nikoliv.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Ehud Barak podle izraelských médií chtějí zasáhnout, špičky armády a zpravodajských služeb jsou ale proti.

Ve Spojených státech dopředu podpořil izraelský úder republikánský kandidát na prezidenta Rick Perry, téměř bezpodmínečnou podporu židovskému státu deklaruje i další republikánský uchazeč o Bílý dům Mitt Romney.

Obamova administrativa je opatrnější. Hlavně proto, že invazi do Iráku v roce 2003 zdůvodňoval předchozí prezident George W. Bush iráckými zbraněmi hromadného ničení. Jak známo, žádné se pak nenašly.

Foto: Aktuálně.cz

Další otázkou je, nakolik by byl úder ze vzduchu proti íránským nukleárním zařízením účinný. Zda by program dokázal zničit, nebo jen zdržet, či ani to ne.

Proti útoku se ústy ministra zahraničí Alaina Juppého vyslovila Francie, podle ruského ministra zahraničí by útok byl "vážnou chybou."

Naopak regionální rival Íránu - Saúdská Arábie - by neměl s útokem problém. Podle serveru Wikileaks saúdský král Abdalláh Američany vyzval, aby "uťali hadovi hlavu", čímž měl na mysli íránskou nukleární zbraň.

Rada bezpečnosti OSN se zřejmě po zprávě atomové agentury sejde k projednání dalších sankcí vůči Íránu. Ty by se měly týkat íránské energetiky, tedy ropy a zemního plynu. Proti zpřísnění sankcí je ale hlavně Čína, která je značně závislá na dovozu íránské ropy.

Rada bezpečnosti OSN už přijala několik sankcí, které postihly mezi jinými například íránské banky.

Íránskou počítačovou síť napadl loni virus Stuxnet, připisovaný Izraeli. Zasáhl i atomový program. Není však jasné, nakolik se mu podařilo ho zbrzdit a poškodit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy