Izrael otestoval střelu, která doletí až do Íránu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 11. 2011 14:25
Opět se začíná spekulovat o možném úderu na režim Mahmúda Ahmadínežáda
Premiér Benjamin Netanjahu údajně o víkendu přemlouval ministry k podpoře úderu na Írán
Premiér Benjamin Netanjahu údajně o víkendu přemlouval ministry k podpoře úderu na Írán | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael na vojenské letecké základně Palmachim v centru země úspěšně otestoval balistickou střelu.

Židovský stát vlastní rakety Jericho, které jsou schopné nést i jadernou hlavici do vzdálenosti od 650 do 1700 kilometrů.

Ačkoli má Izrael za sebou rušný víkend, kdy palestinští radikálové z pásma Gazy zasypali jih státu raketami, vláda podle sdělovacích prostředků obrátila pozornost na Írán.

Premiér Benjamin Netanjahu se údajně na úterním jednání osmi nejvýznamnějších ministrů snažil získat většinu pro možný útok na Írán. Jemu a ministru obrany Ehudovi Barakovi se zatím podařilo na svou stranu dostat ministra zahraničí Avigdora Liebermana.

Ten to ale v rozhlase popřel a novináře ostře kritizoval. Prohlásil, že 99 procent informací publikovaných o debatě k Íránu je lež a že sdělovací prostředky páchají ohromnou škodu. Vynášení soukromých informací ze schůzí nejvyšších bezpečnostních představitelů státu označil za šílenství.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád je svými výpady proti Izraeli známý
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád je svými výpady proti Izraeli známý | Foto: Reuters

Útok na Írán je evergreen

Ačkoli většina ministrů s plánem útoku nesouhlasí, v Izraeli se hovoří o íránských jaderných ambicích. Na rozhodování v Izraeli prý bude mít rozhodující vliv zpráva, kterou má o Íránu 8. listopadu zveřejnit Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Západní rozvědky se shodují, že Írán pokračuje ve vojenském jaderném programu. Odhadují, že jadernou bombu by tato země, která Izrael neuznává, mohla mít do dvou tří let od chvíle, kdy se rozhodne na ní pracovat.

Velitel hlavního velení íránských ozbrojených sil Hasan Fírúzabádí prohlásil, že Izrael a USA si jsou vědomy, že by za útok na Írán draze zaplatily. "USA vědí, že by sionistický útok na Írán velmi těžce poškodil USA stejně jako sionistický režim samotný," prohlásil.

Podle západních odborníků útok na Írán v zimě nepřipadá v úvahu, protože mraky by ztížily orientaci letců.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy