Izrael otestoval střelu, která doletí až do Íránu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 11. 2011 14:25
Opět se začíná spekulovat o možném úderu na režim Mahmúda Ahmadínežáda
Premiér Benjamin Netanjahu údajně o víkendu přemlouval ministry k podpoře úderu na Írán
Premiér Benjamin Netanjahu údajně o víkendu přemlouval ministry k podpoře úderu na Írán | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael na vojenské letecké základně Palmachim v centru země úspěšně otestoval balistickou střelu.

Židovský stát vlastní rakety Jericho, které jsou schopné nést i jadernou hlavici do vzdálenosti od 650 do 1700 kilometrů.

Ačkoli má Izrael za sebou rušný víkend, kdy palestinští radikálové z pásma Gazy zasypali jih státu raketami, vláda podle sdělovacích prostředků obrátila pozornost na Írán.

Premiér Benjamin Netanjahu se údajně na úterním jednání osmi nejvýznamnějších ministrů snažil získat většinu pro možný útok na Írán. Jemu a ministru obrany Ehudovi Barakovi se zatím podařilo na svou stranu dostat ministra zahraničí Avigdora Liebermana.

Ten to ale v rozhlase popřel a novináře ostře kritizoval. Prohlásil, že 99 procent informací publikovaných o debatě k Íránu je lež a že sdělovací prostředky páchají ohromnou škodu. Vynášení soukromých informací ze schůzí nejvyšších bezpečnostních představitelů státu označil za šílenství.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád je svými výpady proti Izraeli známý
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád je svými výpady proti Izraeli známý | Foto: Reuters

Útok na Írán je evergreen

Ačkoli většina ministrů s plánem útoku nesouhlasí, v Izraeli se hovoří o íránských jaderných ambicích. Na rozhodování v Izraeli prý bude mít rozhodující vliv zpráva, kterou má o Íránu 8. listopadu zveřejnit Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Západní rozvědky se shodují, že Írán pokračuje ve vojenském jaderném programu. Odhadují, že jadernou bombu by tato země, která Izrael neuznává, mohla mít do dvou tří let od chvíle, kdy se rozhodne na ní pracovat.

Velitel hlavního velení íránských ozbrojených sil Hasan Fírúzabádí prohlásil, že Izrael a USA si jsou vědomy, že by za útok na Írán draze zaplatily. "USA vědí, že by sionistický útok na Írán velmi těžce poškodil USA stejně jako sionistický režim samotný," prohlásil.

Podle západních odborníků útok na Írán v zimě nepřipadá v úvahu, protože mraky by ztížily orientaci letců.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bill a Melinda Gatesovi jsou oficiálně rozvedení

Americký miliardář, filantrop a spoluzakladatel a dlouholetý šéf společnosti Microsoft Bill Gates a jeho manželka Melinda jsou oficiálně rozvedení. Dokument o konci jejich 27letého manželství v pondělí podepsal soudce v Seattlu. Jak si manželé, kteří stáli u zrodu nadace nesoucí jejich jména, rozdělili majetek, zveřejněno nebylo.

Není tak například jasné, kdo získá rodinné sídlo na břehu Washingtonova jezera na předměstí Seattlu, píše The New York Times na svých internetových stránkách. Všechny tři děti Gatesových jsou starší 18 let, takže se nyní už bývalí manželé nemuseli dohodnout na péči o ně. Žádný z nich nepožádal o změnu příjmení, ačkoliv Melinda Gatesová od oznámení rozchodu používá i svoje rodné příjmení Frenchová.

Magazín Forbes hodnotu majetku Frenchové Gatesové odhaduje na 3,2 miliardy dolarů (68,6 miliardy korun), může ale prý být ještě vyšší. Hodnota majetku Billa Gatese dosahuje 131 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta, shodují se analytici. Zároveň očekávají, že rada bude sazby zvyšovat i na svých dalších zasedáních ve zbytku roku tak, že základní úroková sazba by mohla vzrůst na konci roku na jedna až 1,25 procenta.

Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Na druhou stranu růst sazeb může na podzim zbrzdit horší pandemická situace. Rada ve čtvrtek kromě nastavení sazeb projedná a představí také novou makroekonomickou prognózu, u které očekávají ekonomové zlepšení odhadu růstu ekonomiky.

Na posledním měnovém jednání 23. června rada poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovali čtyři členové bankovní rady. Člen bankovní rady Vojtěch Benda hlasoval dokonce pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Dva členové, Aleš Michl a Oldřich Dědek, pak byli pro ponechání úrokových sazeb beze změny. V aktuální květnové prognóze ČNB očekává letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 4,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy