Izrael otestoval střelu, která doletí až do Íránu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 11. 2011 14:25
Opět se začíná spekulovat o možném úderu na režim Mahmúda Ahmadínežáda
Premiér Benjamin Netanjahu údajně o víkendu přemlouval ministry k podpoře úderu na Írán
Premiér Benjamin Netanjahu údajně o víkendu přemlouval ministry k podpoře úderu na Írán | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael na vojenské letecké základně Palmachim v centru země úspěšně otestoval balistickou střelu.

Židovský stát vlastní rakety Jericho, které jsou schopné nést i jadernou hlavici do vzdálenosti od 650 do 1700 kilometrů.

Ačkoli má Izrael za sebou rušný víkend, kdy palestinští radikálové z pásma Gazy zasypali jih státu raketami, vláda podle sdělovacích prostředků obrátila pozornost na Írán.

Premiér Benjamin Netanjahu se údajně na úterním jednání osmi nejvýznamnějších ministrů snažil získat většinu pro možný útok na Írán. Jemu a ministru obrany Ehudovi Barakovi se zatím podařilo na svou stranu dostat ministra zahraničí Avigdora Liebermana.

Ten to ale v rozhlase popřel a novináře ostře kritizoval. Prohlásil, že 99 procent informací publikovaných o debatě k Íránu je lež a že sdělovací prostředky páchají ohromnou škodu. Vynášení soukromých informací ze schůzí nejvyšších bezpečnostních představitelů státu označil za šílenství.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád je svými výpady proti Izraeli známý
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád je svými výpady proti Izraeli známý | Foto: Reuters

Útok na Írán je evergreen

Ačkoli většina ministrů s plánem útoku nesouhlasí, v Izraeli se hovoří o íránských jaderných ambicích. Na rozhodování v Izraeli prý bude mít rozhodující vliv zpráva, kterou má o Íránu 8. listopadu zveřejnit Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Západní rozvědky se shodují, že Írán pokračuje ve vojenském jaderném programu. Odhadují, že jadernou bombu by tato země, která Izrael neuznává, mohla mít do dvou tří let od chvíle, kdy se rozhodne na ní pracovat.

Velitel hlavního velení íránských ozbrojených sil Hasan Fírúzabádí prohlásil, že Izrael a USA si jsou vědomy, že by za útok na Írán draze zaplatily. "USA vědí, že by sionistický útok na Írán velmi těžce poškodil USA stejně jako sionistický režim samotný," prohlásil.

Podle západních odborníků útok na Írán v zimě nepřipadá v úvahu, protože mraky by ztížily orientaci letců.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy