* Rada dohlížitelů odmítla anulovat prezidentské volby * Úřady zakázaly pohřeb dívky, která byl při demonstracích zastřelena * Země EU zvažují, že vpustí zraněné demonstranty na své ambasády * Postup íránských úřadů kritizoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun
Teherán - Íránští policisté a milicionáři známí jako basídžové už několik dní tvrdě pronásledují demonstranty v Teheránu.
Od minulého pondělí zemřely desítky lidí, stovky byly zraněny, téměř 500 osob policie zatkla.
Násilí proti demonstrantům v pondělí odsoudil generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
„(Generální tajemník) vyzývá úřady, aby respektovaly základní občanská a politická práva, zvláště svobodu vyjadřování, svobodu shromažďování a svobodu přístupu k informacím," stojí v prohlášení jeho kanceláře. „Vyzývá k okamžitému zastavení zatýkání, hrozeb a používání síly."
Jedná se o nezvykle tvrdé prohlášení. Šéf OSN do nynějška pouze mluvil o tom, že je třeba respektovat vůli íránských občanů.
Íránská vláda v reakci obvinila šéfa Spojených národů z vměšování se do vnitřních záležitostí země. Pan Ki-munovi se tak od Teheránu dostalo stejné kritiky jako USA, Velké Británii či Francii.
Írán už v pondělí vyhostil dva birtské diplomaty, Londýn v úterý reagoval recipročním krokem.
Demonstrace zatím nejsou odpůrcům prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda nic platné - Rada dohlížitelů odmítla anulovat prezidentské volby, ve kterých vyhrál. S odvoláním na státní televizi to dnes ráno uvedla agentura Reuters.
Smrt studentky obletěla svět
Ahmadínežádovi odpůrci už mají od soboty svoji hrdinku.
Studentku Nedu Agha-Soltaníovou, kterou neznámý muž zastřelil během sobotní demonstrace v Teheránu. Mnozí íránští blogeři ji na internetu považují za mučednici, jejíž smrt zažehne ještě větší nenávist a hněv vůči režimu.
Mladá dívka přijela do centra města se svým učitelem. Kulka ji zasáhla do hrudníku, když vystoupila z vozu. Její umírání a poslední vteřiny zachytil jeden z dalších demonstrantů kamerou ve svém mobilu.
Nahrávku pak jiný Íránec poslal svému íránskému kamarádovi, který žije v Nizozemsku. Ten ji začal šířit dál.
Záběry umírající dívky tak kolují po internetu a na televizních obrazovkách celého světa. Jméno Nedy Agha-Soltaníové skandují od neděle demonstranti v Teheránu i v jiných zemích při protestech před íránskými velvyslanectvími.
Zastřelené dívka studovala filozofii a bylo jí kolem dvaceti let.
Identita jejího vraha zůstává neznámá. Podle některých svědků byla smrtící rána vypálena ze střechy jedné z budov, podle jiných zdrojů muž střílel z vedlejší ulice.
Patrně se jednalo o příslušníka basídžů. Dobrovolnických oddílů militantů, kteří jsou loajální nejvyššímu vůdci ajatolláhovi Alímu Chamenenímu a fanaticky podporují prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.
Úřady odmítly vydat rodině povolení k pohřbu, ostatky dívky byly uloženy do hrobu na jihu Teheránu v tichosti, urychleně a bez obřadu.
Íránské ministerstvo vnitra popřelo, že by policie dostala příkaz do demonstrantů střílet. Lékaři v nemocnicích údajně dostali nařízeno, aby policii hlásili příjem všech pacientů, zraněných při protestech.
Není vyloučeno, že země Evropské unie otevřou svá velvyslanectví demonstrantům, kteří budou potřebovat ošetření či humanitární pomoc. Tuto možnost už naznačily Švédsko a Itálie.
Íránský chargé´d affaires v České republice byl v pondělí v Praze předvolán na ministerstvo zahraničí, kde mu byl tlumočen protest proti výrokům některých íránských představitelů.
Ti tvrdí, že země Evropské unie se vměšují do vnitřních záležitostí Íránu a podněcují protesty.