Vídeň - Dohodu o íránském jaderném programu se podaří uzavřít, pokud nebudou mít světové mocnosti přehnané požadavky. Před začátkem sobotního jednání se svým americkým protějškem Johnem Kerrym to uvedl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.
Před vyjednávači je však podle šéfů diplomacií obou států stále ještě spousta práce. Konečnou dohodu chtějí Írán a zástupci šesti velmocí uzavřít do 30. června.
"Pokud protistrana podnikne pozitivní kroky a nevznese přehnané požadavky, určitě dosáhneme dohody ve prospěch všech," uvedl Zaríf před setkáním s Kerrym ve Vídni. "Dobrá dohoda je důležitější než dodržování lhůt," dodal s tím, že ale existuje reálná šance na dojednání konečných podmínek do úterní půlnoci, kdy vyprší již několikrát prodloužená lhůta.
Írán zvyšuje zásoby uranu
Naposledy se Kerry a Zaríf tváří v tvář setkali na jednání v Ženevě na konci května. V průběhu víkendu do rakouské metropole dorazí i další ministři zúčastněných zemí.
Pět velmocí s právem veta v Radě bezpečnosti OSN (USA, Rusko, Čína, Francie a Británie) a Německo usilují o omezení kontroverzního íránského jaderného programu. Rámcovou dohodu se podařilo vyjednat na počátku dubna ve švýcarském Lausanne.
Překážkou by mohl být například požadavek, aby Íránci do konce června snížili zásoby nízko obohaceného uranu, z kterého je možné získat obohacením materiál na výrobu jaderných zbraní, na množství požadované v dohodě z listopadu 2013.
Teherán musí podle ní každých šest měsíců snižovat zásobu nízko obohaceného uranu na maximální množství 7650 kilogramů. Zprávy z počátku června ale hovořily o tom, že Írán v posledních měsících své zásoby spíše zvyšoval.
Atomovou bombu nevyrábíme, ujišťuje Teherán
Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v sobotu řekl, že zbývají ještě tři podmínky, které musí Írán akceptovat, aby byla zajištěna "solidní" dohoda mezi Teheránem a mocnostmi. "Usilujeme o silnou dohodu, která uzná právo Íránu na civilní využívání jaderné energie, ale také zaručí, že Írán se definitivně vzdá jaderné zbraně," řekl Fabius při příjezdu do Vídně.
"To má tři nezbytné podmínky: trvalé omezení kapacit Íránu pro výzkum a vývoj, důkladné inspekce jeho zařízení včetně vojenských, bude-li třeba, a třetí podmínkou je automatické obnovení sankcí v případě, že své závazky poruší," vysvětlil Fabius.
Cílem konečné dohody, jíž se velmoci s Íránem pokusí uzavřít do konce června, je rozptýlit obavy Západu, že íránský jaderný program by mohl být zneužit k výrobě jaderné bomby. Írán tuto možnost dlouhodobě popírá. Jeho jaderný program prý slouží pouze mírovým účelům. Výměnou za íránské ústupky budou zrušeny hospodářské sankce, kterým země nyní čelí.