Abe se chce podle agentur nabídnout jako prostředník pro zklidnění krize v americko-íránských vztazích, které hrozí přerůst v ozbrojený konflikt. Íránský konzervativní tisk to ale interpretuje jako ochotu Abeho paktovat se se zemí, která proti Japonsku použila atomovou bombu.
"Írán bude tu dohodu (z roku 2015) plnit, je důležitá pro bezpečnost regionu a světa. Tokio stejně jako Teherán jsou proti jaderným zbraním. Írán válku nikdy nezačne, ale drtivě odpoví na jakoukoli agresi," sdělil Rúhání na tiskové konferenci po jednání s Abem.
Předseda japonské vlády považuje za nezbytné zajistit na Blízkém východě mír a stabilitu. "Ozbrojenému konfliktu je třeba zabránit za každou cenu," řekl. Abe věří, že Írán bude jadernou dohodu dodržovat. Premiér ujistil, že je připraven učinit cokoli, aby přispěl ke zmírnění napětí na Blízkém východě.
Podle Rúháního se dá očekávat "velmi pozitivní změna", pokud Spojené státy ukončí ekonomickou válku proti Íránu. "Jestliže na Blízkém východě panuje napětí, je to kvůli ekonomické válce Spojených států proti Íránu. Když bude ukončena, budeme svědky velmi pozitivní změny v oblasti i ve světě," řekl prezident.
Spojené státy loni od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu odstoupily s tím, že není účinná. Obnovily pak proti Iránu ekonomické sankce a Teherán letos vypověděl některé ze svých závazků.
Abe přijel do Íránu ve středu a odcestuje ve čtvrtek, kdy ho má přijmout íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.