Teherán - Írán uzavře dohodu o omezení svého jaderného programu pouze v případě, že Západ současně zruší všechny sankce.
"Nepodepíšeme žádnou dohodu, dokud v ten samý den nebudou zrušeny všechny sankce," prohlásil v televizi prezident Hasan Rúhání. "Chceme dohodu, která bude vítězstvím pro všechny strany účastnící se rozhovorů o jaderném programu."
Novinářská cena 2014
Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.
HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!
Západní mocnosti, které se rozhovorů zúčastnily, přitom počítají, že výměnou za ústupky budou hospodářské sankce vůči Teheránu rušeny postupně, připomněla ČTK.
Deadline je v červnu
Například USA daly už v pondělí najevo, že rušení bude muset probíhat průběžně a v souladu s konečnou dohodou. Ta by měla být uzavřena do konce června.
Rámcová dohoda mezi Íránem a šesti státy v čele s USA byla uzavřena minulý týden ve švýcarském Lausanne, a to po velmi složitých jednáních. Jejím cílem je zajistit, že íránský jaderný program nebude moci být zneužit k výrobě jaderné bomby.
Další vyjednávání čeká státy zřejmě už v nejbližších dnech, napsala agentura Reuters.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ve čtvrtek uvedl, že dosavadní rámcová dohoda je pouze předběžná a není zárukou, že Írán podepíše dohodu definitivní. "Lepší než špatná dohoda je nedohodnout se vůbec," prohlásil Chameneí. Podporuje prý rozhovory, ale jen takové, které budou brát ohled na důstojnost a čest Íránu.
25 let pod kontrolou
Podle předběžné dohody z Lausanne bude íránský jaderný program omezen a pod mezinárodní kontrolou celkem 25 let. Součástí nynějších dohod je závazek Íránu, že v následujících 15 letech nebude stavět žádná nová zařízení na obohacování uranu a že stávající kapacity na obohacování výrazně sníží.
Z počtu 19 000 instalovaných centrifug, které se k obohacování uranu používají, jich pro příště nechá nainstalovaných 6104. Obohacovat uran jich ale po deset let bude jen 5060 kusů, uvádí seznam bodů pro nadcházející konečnou dohodu.
Proti se staví Izrael, který dohodu ze Švýcarska označuje za hrozbu pro svoji existenci.