Íránci v euforii. Jadernou dohodu slaví jako fotbalový titul

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 4. 2015 10:50
Ulice zaplavili jásající lidé a troubící auta. Ač je dohoda ústupkem USA a Západu, v očích Íránců dokázala politická reprezentace země vyhrát.
Video:

Teherán - V ulicích Teheránu a dalších městech propukly po uzavření dohody o jaderném programu bouřlivé oslavy.

Přestože byly kvůli svátku Norúz zavřeny všechny obchody, restaurace i kavárny, zaplavili během okamžiku ulice jásající lidé a troubící auta, z jejichž oken se třepotaly íránské vlajky.

Vypadalo to, jako by íránský národní výběr vyhrál šampionát v kopané.

Ač je dohoda ústupkem USA a Západu, v očích Íránců dokázala politická reprezentace země vyhrát. Doufají, že se teď jejich země dostane z mnohaleté izolace, zbaví se dusivých ekonomických sankcí a - alespoň prozatím - zažehná tichou hrozbu války, která se nad zemí neustále vznášela.

"Vneslo nám to do života naději. Cítil jsem se, jako kdyby mi někdo klečel na hrudníku, teď ale můžu opět volně dýchat. Každý je tu šťastný, na tohle jsme čekali tak dlouho," řekl deníku The Guardian čtyřiatřicetiletý Alí z Teheránu.

Stejný pocit sdílejí i další Íránci. "Zima skončila," vyjádřil stručně, ale jasně na Twitteru svůj pocit po uzavření dohody další z Teheránců.

Uzavřená dohoda je pouze rámcová, světové mocnosti se s Íránem de facto dohodly pouze na tom, že se do 30. června dohodnou definitivně. Přesto přináší úlevu pro všechny, s výjimkou Izraele. Ten ji podle premiéra Benjamina Netanjahua naopak považuje za ohrožení své národní existence.

Podle úmluvy umožní Írán rozsáhlé kontroly svých jaderných zařízení a rovněž sníží své jaderné kapacity. Na oplátku budou postupně zrušeny sankce.

Řadoví Íránci jsou nad míru spokojeni. "Ať už budou konečné výsledky jakékoliv, jsme vítězové. Teď budeme moci žít normálně, jako zbytek světa," vysvětlil Guardianu jeden z mnoha slavících Teheránců.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy