Íránci v euforii. Jadernou dohodu slaví jako fotbalový titul

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 4. 2015 10:50
Ulice zaplavili jásající lidé a troubící auta. Ač je dohoda ústupkem USA a Západu, v očích Íránců dokázala politická reprezentace země vyhrát.
Video:

Teherán - V ulicích Teheránu a dalších městech propukly po uzavření dohody o jaderném programu bouřlivé oslavy.

Přestože byly kvůli svátku Norúz zavřeny všechny obchody, restaurace i kavárny, zaplavili během okamžiku ulice jásající lidé a troubící auta, z jejichž oken se třepotaly íránské vlajky.

Vypadalo to, jako by íránský národní výběr vyhrál šampionát v kopané.

Ač je dohoda ústupkem USA a Západu, v očích Íránců dokázala politická reprezentace země vyhrát. Doufají, že se teď jejich země dostane z mnohaleté izolace, zbaví se dusivých ekonomických sankcí a - alespoň prozatím - zažehná tichou hrozbu války, která se nad zemí neustále vznášela.

"Vneslo nám to do života naději. Cítil jsem se, jako kdyby mi někdo klečel na hrudníku, teď ale můžu opět volně dýchat. Každý je tu šťastný, na tohle jsme čekali tak dlouho," řekl deníku The Guardian čtyřiatřicetiletý Alí z Teheránu.

Stejný pocit sdílejí i další Íránci. "Zima skončila," vyjádřil stručně, ale jasně na Twitteru svůj pocit po uzavření dohody další z Teheránců.

Uzavřená dohoda je pouze rámcová, světové mocnosti se s Íránem de facto dohodly pouze na tom, že se do 30. června dohodnou definitivně. Přesto přináší úlevu pro všechny, s výjimkou Izraele. Ten ji podle premiéra Benjamina Netanjahua naopak považuje za ohrožení své národní existence.

Podle úmluvy umožní Írán rozsáhlé kontroly svých jaderných zařízení a rovněž sníží své jaderné kapacity. Na oplátku budou postupně zrušeny sankce.

Řadoví Íránci jsou nad míru spokojeni. "Ať už budou konečné výsledky jakékoliv, jsme vítězové. Teď budeme moci žít normálně, jako zbytek světa," vysvětlil Guardianu jeden z mnoha slavících Teheránců.  

 

Právě se děje

Další zprávy