Íránci v euforii. Jadernou dohodu slaví jako fotbalový titul

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 4. 2015 10:50
Ulice zaplavili jásající lidé a troubící auta. Ač je dohoda ústupkem USA a Západu, v očích Íránců dokázala politická reprezentace země vyhrát.
Video:

Teherán - V ulicích Teheránu a dalších městech propukly po uzavření dohody o jaderném programu bouřlivé oslavy.

Přestože byly kvůli svátku Norúz zavřeny všechny obchody, restaurace i kavárny, zaplavili během okamžiku ulice jásající lidé a troubící auta, z jejichž oken se třepotaly íránské vlajky.

Vypadalo to, jako by íránský národní výběr vyhrál šampionát v kopané.

Ač je dohoda ústupkem USA a Západu, v očích Íránců dokázala politická reprezentace země vyhrát. Doufají, že se teď jejich země dostane z mnohaleté izolace, zbaví se dusivých ekonomických sankcí a - alespoň prozatím - zažehná tichou hrozbu války, která se nad zemí neustále vznášela.

"Vneslo nám to do života naději. Cítil jsem se, jako kdyby mi někdo klečel na hrudníku, teď ale můžu opět volně dýchat. Každý je tu šťastný, na tohle jsme čekali tak dlouho," řekl deníku The Guardian čtyřiatřicetiletý Alí z Teheránu.

Stejný pocit sdílejí i další Íránci. "Zima skončila," vyjádřil stručně, ale jasně na Twitteru svůj pocit po uzavření dohody další z Teheránců.

Uzavřená dohoda je pouze rámcová, světové mocnosti se s Íránem de facto dohodly pouze na tom, že se do 30. června dohodnou definitivně. Přesto přináší úlevu pro všechny, s výjimkou Izraele. Ten ji podle premiéra Benjamina Netanjahua naopak považuje za ohrožení své národní existence.

Podle úmluvy umožní Írán rozsáhlé kontroly svých jaderných zařízení a rovněž sníží své jaderné kapacity. Na oplátku budou postupně zrušeny sankce.

Řadoví Íránci jsou nad míru spokojeni. "Ať už budou konečné výsledky jakékoliv, jsme vítězové. Teď budeme moci žít normálně, jako zbytek světa," vysvětlil Guardianu jeden z mnoha slavících Teheránců.  

 

Právě se děje

před 16 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 55 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy