Teherán – Írán dovršil první vývojovou fázi chystaného "národního internetu", který plánuje co nejdříve pustit do provozu. Hlavním záměrem vlády je snaha o upevnění své moci nad internetem v zemi, napsal server BBC.
Cílem íránské vlády je vytvořit vlastní izolovaný intranet, který bude šířit informace o islámu a také zvýší povědomí veřejnosti o digitálním světě. Internet má také pomoci potírat kybernetické hrozby, uvedl ministr informatiky a komunikačních technologií Mahmúd Vaezí.
"Národní internet" by měl být dokončen v březnu příštího roku a podle státní agentury IRNA nabídne "připojení vysoké kvality a rychlosti za nízkou cenu".
Britští lidskoprávní ochránci se nicméně domnívají, že íránská vláda chce především izolovat své občany od online dění v okolním světě a zamezit jim přístup k informacím.
Země už v minulosti zablokovala obyvatelům přístup na sociální sítě Facebook a Twitter. Mnoho Íránců se na ně ale nadále připojuje skrze virtuální soukromé sítě (VPN).
Vlastní obdobu "internetu" provozuje například stalinistická Severní Korea. Přistup na ni má zhruba 100 000 vyvolených z celkového počtu 24 milionů Severokorejců. Podle znalců ovšem připomíná spíše firemní intranet. "Jsou na něm jen propagandistická média jako (vládní) Rodong sinmun a nějaké neškodné hry," citovala v minulosti agentura Reuters počítačového experta Kima Hjong-kwanga, který z KLDR uprchl v roce 2004.