Írán drasticky omezil internet, cenzuru ale obchází Tor

Jan Kovalík
14. 2. 2012 16:15
Režim v Íránu o víkendu drasticky zpřísnil cenzuru internetu v zemi. Vývojáři anonymizačního systému Tor ale zareagovali obratem.
Vidím mlhu a v ní most.
Vidím mlhu a v ní most. | Foto: Reuters

Po víkendovém "utažení šroubů" státní cenzury na internetu v Íránu se autorům populárního anonymizačního softwaru Tor podařilo přijít s novým způsobem, jak Íráncům umožnit spojení se svobodným světem.

Vše šifrované vypnout

Íránský režim se během oslav 33. výročí islámské revoluce rozhodl vyřešit problém s uživateli internetu, kteří udržují spojení se svobodným světem pomocí šifrovaného připojení.

Provedl to způsobem dost neohrabaným, ale efektivním. Zakázal na íránském internetu všechny šifrované protokoly, včetně SSH nebo HTTPS, který využívají například banky nebo státní instituce pro bezpečnou komunikaci s klienty.

Webové služby bank, serverů institucí, ale i některých služeb Google tak v Íránu přestaly fungovat. Opatření dopadlo i na zhruba 60 tisíc Íránců, kteří vyžívali služeb anonymní sítě Tor.

Zamlžený most

Vývojový tým Tor neváhal a přeřadil na pracovní režim "nonstop", aby Íráncům mohl nabídnout alternativní řešení. Autoři podobný scénář předpokládali a začali se na něj připravovat vývojem tzv. Obfsproxy (obfuscated bridge = zamlžený most - pozn. red.) "Bylo to naše eso v rukávu," svěřil se jeden z členů týmu Jacob Appelbaum serveru ArsTechnica.

Během víkendu tak vývojáři rozpracovaný projekt zprovoznili. I když jeho používání vyžaduje o poznání více zručnosti a znalostí, má "zamlžený most" i své výhody. Šifrovaná komunikace se totiž z pohledu cenzora jeví jako běžný internetový provoz.

Nevýhodou je zatím to, že každý, kdo se rozhodne pomocí svého počítače uživateli v Íránu pomoci, musí svou adresu nahlásit správcům Tor sítě nebo přímo uživateli v Íránu.

Počty připojení rostou

Autoři softwaru nejsou zvenčí schopni odhadnout přesný efekt "zamlženého mostu", čísla připojených z Íránu ale rostou a pomalu se blíží 20 tisícům. Podle slov tvůrců není zřejmé, jestli je to šířením informací o zamlženém mostě nebo tím, že režim zmírňuje tvrdé nastavení systému cenzury.

Anonymizační síť Tor funguje na principu dobrovolníků, kteří své počítače nastaví jako tzv. nody, pomocí nichž dochází k anonymizaci komunikace.

Jak Tor přesně funguje, jak ho nastavit a jak pomoci lidem v nesvobodných regionech v komunikaci se svobodným světem si můžete přečíst na oficiálních stránkách nebo stránkách české Tor komunity.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 2 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy