Podle irácké policie byl francouzský inženýr unesen v Bagdádu dnes ráno, když se chystal odjet autem od svého domova v luxusní čtvrti Mansúr. Očití svědci uvedli, že ho obstoupilo sedm ozbrojenců, kteří ho následně naložili do auta a odvezli.
Francouzské velvyslanectví v Iráku zatím informaci o únosu nepotvrdilo a sdělilo, že se snaží získat bližší informace. Blanche pracoval v Iráku pro vodohospodářskou firmu.
Pařížská vláda od loňského únosu dvou francouzských novinářů odrazuje své občany od cestování do Iráku. Oba novináři byli nakonec propuštěni, spekulovalo se však o tom, že vláda za jejich osvobození zaplatila výkupné.
Francie patřila mezi nejostřejší odpůrce Američany vedené války za sesazení iráckého prezidenta Saddáma Husajna.
Třetí únos během deseti dnů
V posledních deseti dnech jde již o třetí případ únosu lidí původem ze Západu. V Iráku se stále pohřešuje německá archeoložka Susanne Osthoffová. Neznámý je také osud čtyř pracovníků křesťanské charity: dvou Kanaďanů, jednoho Brita a jednoho Američana. Mezi unesenými je však i šest Íránců.
Televizní stanice Al-Džazíra odvysílala v pátek videozáznam, na kterém únosci pohrozili, že čtveřici pracující pro charitativní organizaci zabijí. Jejich osvobození podmínili propuštěním všech iráckých vězňů. Skupina zadržující německou archeoložku požaduje, aby berlínská vláda přestala spolupracovat s Američany podporovanou vládou v Bagdádu.
Nová vlna únosů může podle pozorovatelů souviset s blížícím se termínem voleb. Iráčané budou volit nový parlament 15. prosince.
V Iráku bylo od invaze v roce 2003 podle údajů agentury Reuters uneseno na 200 cizinců; 52 z nich únosci zabili a mnoho dalších je stále pohřešováno. Jsou mezi nimi i lidé z muslimských států, z Kuvajtu, Jordánska, Turecka či Sýrie.