Soud ho shledal vinným za podíl na zabití 148 šíitů z města Dudžailv roce 1982
Poprava se uskutečnila dnes ráno před svítáním přesně ve tři hodiny a pět minut místního času.
Důkladné přípravy
Ramadán je čtvrtou osobou, která byla iráckým tribunálem odsouzena k trestu smrti a popravena. Mezi třemi dalšími byl bývalý prezident Saddám Husajn, jehož Iráčané oběsili 30.prosince.
Agentura AP hovořila s jedním ze svědků popravy. Podle něj se úřady chtěly vyhnout nehodě, která se stala při lednové popravě Saddámova bratra Barzána Tikrítího. Tomu oprátka oddělila hlavu od těla.
Ramadán byl údajně před oběšením zvážen a podle váhy byla přesně určena délka provazu.
Pohřben u prezidenta
Několik hodin po popravě byl pohřben nedaleko místa, kde spočívají ostatky Saddáma Husajna.
"Ramadánovo tělo bylo dopraveno americkým vrtulníkem do Tikrítu a odtud převezeno do Audže, kde bylo pohřbeno," řekl agentuře AFP šajch Alí Nidr z kmene, k němuž patřil i Saddám Husajn.
Vždy věrný Saddámovi
Muž, který byl po celou svou politickou kariéru loajální Saddámovi, byl původně odsouzen na doživotí.
A to za stejnou věc jako Saddám: Za masakr 148 šíitských muslimů ve městě Dudžáil před pětadvaceti lety.
Odvolací soud však rozhodl, že původní rozsudek je příliš mírný. Ramadána tak potkal stejný osud jako Saddáma, exšéfa irácké tajné policie Barzána Tikrítího a bývalého soudce Aváda Bandára.
PŘIPOMEŇTE SI
Stejně jako ostatní - i Ramadán vinu popíral.
"Nebyl jsem pověřen v souvislosti s Dudžáilem žádným úkolem. Všichni svědci uvedli, že mě tam neviděli," prohlásil před rozsudkem. Bagdádský tribunál byl ovšem jiného názoru.
Devětašedesátiletý Ramadán se stal známým hlavně na přelomu osmdesátých a devadesátých let. V době, kdy irácká armáda napadla v sprnu 1990 Kuvajt, byl totiž iráckým velvyslancem v OSN a takřka denně se objevoval v televizním zpravodajství po celém světě.
Později si ho Saddám vybral za viceprezidenta, i když šlo víceméně o formální funkci.
Dvakrát v Československu
V osmdesátých letech se stal krátce ministrem průmyslu. Tehdy se nechal slyšet: "Průmyslu vůbec nerozumím, ale každého, kdo nebude tvrdě pracovat, popravím".
Po pádu Saddámova režimu se několik měsíců skrýval v rodném Mosulu na severu země, ale v srpnu 2003 jej američtí vojáci dopadli.
Táhá Jasín Ramadán na rozdíl od Saddáma navštívil Československo. Ve funkci vicepremiéra zde byl dokonce dvakrát. V roce 1981 a pak znovu o pět let později.