Připojení pro celou planetu. Facebook otestoval dron, který dostane internet i do odlehlých oblastí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 7. 2017 20:57
Facebook hlásí výrazný posun v plánech zpřístupnit internet postupně všem obyvatelům planety. Jeho bezpilotní letoun Aquila poháněný solární energií úspěšně dokončil testovací let. Majitel firmy Mark Zuckerberg chce s pomocí podobných letounů připojit k internetu miliardy lidí žijících doposud v odlehlých oblastech bez internetu. Drony s jeho signálem poháněné slunečním zářením by se měly ve vzduchu udržet až několik měsíců.
Facebook znovu testoval bezpilotní solární letadlo. Skupina dronů má kroužit ve výšce 18 až 27 kilometrů. Slunce je ve vzduchu udrží až 90 dní. | Video:

Washington - Jeden ze zakladatelů sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg sní o tom, že připojí k internetu celý svět, včetně obyvatel nejodlehlejších oblastí světa.

Podle jeho propočtů jsou zatím zhruba čtyři miliardy lidí bez připojení, píše britský deník The Guardian.

Signál jim mají v budoucnu poskytnout bezpilotní letouny, které Facebook intenzivně vyvíjí. První dron poháněný solární energií úspěšně minulý týden ukončil první zkušební let.

Jmenuje se Aquila a podle jeho tvůrců je to unikát. Sluneční záření ho má ve vzduchu udržet několik měsíců.

Zkušební let proběhl v americké Arizoně. Ten předchozí z loňského roku skončil havárií. Dron tentokrát letěl zhruba hodinu a 46 minut ve výšce okolo 900 metrů.

Letoun Aquila má větší rozpětí křídel než Boeing 747 (téměř 60 metrů), ale váží zhruba 450 kilogramů. Většinu času ho řídí autopilot, ovšem při náročnějších manévrech je možné ho řídit ze země.

"Až bude Aquila připravena, vytvoříme celou flotilu letounů poháněných solární energií, která připojí k internetu celý svět," jásal Mark Zuckerberg na svém facebookovém účtu.

Flotila dronů má kroužit nad Zemí, vzájemně komunikovat a pokrývat svět signálem potřebným k připojení k internetu. 

Konkurenční boj s balony a satelity

Zuckerbergův tým pracuje na projektu už několik let. Nejde o první pokus majitele firmy realizovat sen o celosvětovém přístupu k internetu.

Loni spustil majitel Facebooku iniciativu Internet.org. Ta umožňuje připojení v odlehlých oblastech Afriky, Latinské Ameriky a Asie.

Spolupracuje přitom s místními mobilními operátory. Kritici však projektu vytýkají, že neposkytuje volný přístup k internetu, ale pouze rozšiřuje připojení k jeho okleštěné verzi - tedy jen k vybraným stránkám.

Projekt s ambicí připojit lidi bezplatně k internetu navíc spouští hned několik konkurentů Facebooku, například Google nebo SpaceX.

Google chce v rámci svého projektu Project Loon poskytnout bezdrátové připojení obyvatelům rozvojových zemí pomocí speciálních balonů, které mají létat v podobné výšce jako drony Facebooku.

Space X je chce zase připojit k internetu s pomocí satelitů rotujících kolem Země na oběžné dráze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy