Připojení pro celou planetu. Facebook otestoval dron, který dostane internet i do odlehlých oblastí

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 7. 2017 20:57
Facebook hlásí výrazný posun v plánech zpřístupnit internet postupně všem obyvatelům planety. Jeho bezpilotní letoun Aquila poháněný solární energií úspěšně dokončil testovací let. Majitel firmy Mark Zuckerberg chce s pomocí podobných letounů připojit k internetu miliardy lidí žijících doposud v odlehlých oblastech bez internetu. Drony s jeho signálem poháněné slunečním zářením by se měly ve vzduchu udržet až několik měsíců.
Facebook znovu testoval bezpilotní solární letadlo. Skupina dronů má kroužit ve výšce 18 až 27 kilometrů. Slunce je ve vzduchu udrží až 90 dní. | Video:

Washington - Jeden ze zakladatelů sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg sní o tom, že připojí k internetu celý svět, včetně obyvatel nejodlehlejších oblastí světa.

Podle jeho propočtů jsou zatím zhruba čtyři miliardy lidí bez připojení, píše britský deník The Guardian.

Signál jim mají v budoucnu poskytnout bezpilotní letouny, které Facebook intenzivně vyvíjí. První dron poháněný solární energií úspěšně minulý týden ukončil první zkušební let.

Jmenuje se Aquila a podle jeho tvůrců je to unikát. Sluneční záření ho má ve vzduchu udržet několik měsíců.

Zkušební let proběhl v americké Arizoně. Ten předchozí z loňského roku skončil havárií. Dron tentokrát letěl zhruba hodinu a 46 minut ve výšce okolo 900 metrů.

Letoun Aquila má větší rozpětí křídel než Boeing 747 (téměř 60 metrů), ale váží zhruba 450 kilogramů. Většinu času ho řídí autopilot, ovšem při náročnějších manévrech je možné ho řídit ze země.

"Až bude Aquila připravena, vytvoříme celou flotilu letounů poháněných solární energií, která připojí k internetu celý svět," jásal Mark Zuckerberg na svém facebookovém účtu.

Flotila dronů má kroužit nad Zemí, vzájemně komunikovat a pokrývat svět signálem potřebným k připojení k internetu. 

Konkurenční boj s balony a satelity

Zuckerbergův tým pracuje na projektu už několik let. Nejde o první pokus majitele firmy realizovat sen o celosvětovém přístupu k internetu.

Loni spustil majitel Facebooku iniciativu Internet.org. Ta umožňuje připojení v odlehlých oblastech Afriky, Latinské Ameriky a Asie.

Spolupracuje přitom s místními mobilními operátory. Kritici však projektu vytýkají, že neposkytuje volný přístup k internetu, ale pouze rozšiřuje připojení k jeho okleštěné verzi - tedy jen k vybraným stránkám.

Projekt s ambicí připojit lidi bezplatně k internetu navíc spouští hned několik konkurentů Facebooku, například Google nebo SpaceX.

Google chce v rámci svého projektu Project Loon poskytnout bezdrátové připojení obyvatelům rozvojových zemí pomocí speciálních balonů, které mají létat v podobné výšce jako drony Facebooku.

Space X je chce zase připojit k internetu s pomocí satelitů rotujících kolem Země na oběžné dráze.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy