Facebooku i Twitteru hrozí v Německu vysoké pokuty, pokud nebudou mazat protiprávní obsah

ČTK ČTK
30. 6. 2017 11:31
Pokutu ve výši přes miliardu korun budou muset zaplatit sociální sítě v Německu, pokud nebudou důsledně mazat protiprávní obsah. V pátek o tom rozhodl Spolkový sněm. Podle německého ministra spravedlnosti nejsou firmy jako Facebook a Twitter dostatečně důsledné. V současnosti mažou pouze zlomek nahlášeného obsahu, který je v rozporu s německými právními normami. Podle nového zákona budou muset sociální sítě stížnosti uživatelů prozkoumat a zjevně protiprávní příspěvky do 24 hodin smazat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Sociálním sítím, které nebudou důsledně mazat protiprávní obsah, bude v Německu hrozit pokuta až 50 milionů eur (1,31 miliardy korun).

Příslušný návrh zákona v pátek jasnou většinou schválil Spolkový sněm.

Norma má ale i řadu kritiků, kteří se obávají, že by mohla ohrozit svobodu slova.

"Svoboda vyjadřování má v naší živé demokracii obrovský význam. I urážlivá a odpudivá vyjádření, a dokonce i lež mohou spadat pod svobodu slova. Svoboda vyjadřování ale končí tam, kde začíná trestní právo," řekl už dříve ke svému návrhu ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD), podle něhož tato svoboda nekryje podněcování k nenávisti nebo pomluvy.

Dosavadní snahy provozovatelů sociálních sítí, jako jsou Facebook nebo Twitter, nebyly podle Maase v tomto ohledu dostatečné. Facebook podle něj maže 39 procent protiprávního obsahu, který mu nahlásí uživatelé, Twitter dokonce pouhé jedno procento. Že to jde i jinak, dokazuje podle ministra spravedlnosti společnost Google, která na platformě YouTube maže 90 procent videí, která porušují německé zákony.

V pátek schválený návrh počítá s tím, že sociální sítě budou muset dodržovat závazné standardy. Ty mají všem uživatelům umožnit jednoduše a kdykoli nahlásit obsah, který je v rozporu se zákonem. Sociální sítě musí takové stížnosti okamžitě přezkoumat a zjevně protiprávní příspěvky do 24 hodin smazat. V nejasných případech mají na posouzení sedm dní, výjimečně i více. Sociální sítě mají také možnost nechat sporné případy posoudit speciální platformu, kterou mohou společně zřídit.

Firmám, které se pravidly nebudou řídit, hrozí dvojí trest. Jednak pokuta až pět milionů eur (131 milionů korun) pro osobu zodpovědnou za vyřizování stížností na protiprávní obsah, jednak pokuta až 50 milionů eur pro celou společnost. Každá sociální síť, ať už je její sídlo v jakékoli zemi, přitom bude muset mít v Německu zodpovědnou osobu, na niž se bude možné obrátit.

Kritici zákona, jímž se firmy musí řídit od 1. ledna příštího roku, se obávají, že povede k přehnanému mazání příspěvků na sociálních sítích, což by podle nich mohlo ohrozit svobodu slova. Není proto vyloučena stížnost k Ústavnímu soudu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy