Stephen Hawking vyšle do vesmíru sluneční plachetnici. Má doletět k obyvatelné planetě do 20 let

Britský fyzik Stephen Hawking spolupracuje na projektu Breakthrough Starshot, který vyšle k nejbližší hvězdě Alfě Centauri takzvanou sluneční plachetnici. Jde o malou vesmírnou loď poháněnou slunečním zářením, která dosáhne až pětiny rychlosti světla. Do 20 let by se tak mohla dostat i k planetě Proxima B, která je podobně velká jako Země. Slavný fyzik už dlouho varuje, že kolonizace jiné planety je jediná možnost záchrany lidstva.
Stephen Hawking vyšle do vesmíru sluneční plachetnici | Video: Breakthrough

New York - Britský fyzik Stephen Hawking chce zachránit lidstvo. A to jediným způsobem, který je podle něj možný: opustit Zemi a osídlit jinou planetu.

Kvůli tomu spolupracuje v rámci projektu Breakthrough Starshot na sestrojení miniaturního vesmírného plavidla, které by mělo být do 25 let schopné doletět k nejbližší hvězdě, najít obyvatelnou planetu a poslat její snímky zpět domů.

Podle plánu má být schopné dosáhnout až pětiny rychlosti světla.

Své plány na kolonizaci nové planety Hawking ohlásil na mezinárodním astronomickém festivalu Starmus v Norsku.

Vědci chtějí vyslat tuto vesmírnou loď k nejbližšímu hvězdnému systému naší sluneční soustavě. Tím je trojhvězda Alfa Centauri, která je vzdálená 4,37 světelného roku.

Naděje si Hawking dělá kvůli planetě Proxima B, která se nachází v obyvatelné zóně hvězdy a je podobně velká jako Země.

Na Mars do hodiny, na Pluto za týden

Miniaturní loď nazvaná Star Chip bude měřit jen několik centimetrů.

Pohánět ji bude sluneční záření - technicky tedy půjde o takzvanou sluneční plachetnici. Řídit ji mají lasery, které budou ze Země vysílat fotony na její pohon.

"Takový systém by mohl dosáhnout Marsu rychleji než za hodinu, Pluta za několik dní a Alfy Centauri do 20 let," cituje profesora Hawkinga britský list The Independent.

Ve svém cíli bude Star Chip schopná pořídit snímky planet, testovat magnetická pole a organické molekuly a data zaslat zpět na Zem, což by jí mělo zabrat pět let.

Sluneční plachetnice nemůže vézt těžký náklad ani lidskou posádku. Na to, až budou moci na takové vzdálenosti cestovat lidé, si bude muset lidstvo počkat ještě několik set let, míní Hawking.

Kolonizace jiné planety už není sci-fi

Slavný britský fyzik už několik let varuje, že obsazení jiné planety je poslední záchranou lidstva.

Zánik naší planety můžou podle něj způsobit dvě věci. První z nich je obsazení mimozemskou civilizací. Druhou a mnohem pravděpodobnější příčinou je vyčerpání zásob. Profesor upozorňuje, že velikost Země pro rostoucí populaci jednoduše nestačí.

Navíc naši planetu podle Hawkinga ohrožují i klimatické změny, stejně jako riziko srážky s asteroidem.

"Stojíme na prahu nové éry. Lidská kolonizace jiných planet už není sci-fi," dodává Hawking.

V minulosti se uvažovalo o možné kolonizaci Měsíce nebo Marsu. Podle profesora je ale Měsíc příliš malý a podobně jako Mars nemá atmosféru nebo magnetické pole, které by dokázalo odklonit sluneční záření.

Na Měsíci se ale může postavit základna. Vyslání první lidské posádky na Mars je pak podle Stephena Hawkinga otázka asi tak osmi let.

NASA natočila povrch Saturnu | Video: NASA Jet Propulsion Laboratory
 

Právě se děje

před 10 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy