Jedním z letošních vítězů soutěže je pták šáma, který je známý pro svůj zpěv a schopnost napodobovat zvuky jiných ptáků. Uspěl v konkurenci dalších 76 ptáků, kteří byli v klecích pověšeni do volného prostranství, ve kterém se kromě nich mohli pohybovat pouze sudí.
Ti se mezi pokřikováním a povzbuzováním majitelů na své svěřence zaměřují na melodii, hlasitost a délku zpěvu. Podle amerického deníku New York Times soutěže připomínají spíš zápasy v boxu.
Indonesia's songbirds at risk as competitions drive illegal wildlife trade https://t.co/6p0PxKpaiK pic.twitter.com/1ZnJAS0BdA
— ABC News (@abcnews) September 11, 2017
Hlavní cenu této soutěže si odnesl 40letý bývalý zaměstnanec univerzity Andika Asa, který získal 430 dolarů (v přepočtu přes deset tisíc korun).
Chovatelství ptáků za účelem účasti v pěveckých soutěžích není pro Indonésany ničím výjimečným. Každý rok se v zemi koná více než tisíc soutěží a účastní se jich i státní úředníci, policisté, nebo dokonce prezident země Joko Widodo.
Záliba pěveckých soutěží ptactva však zvedá poptávku po ptácích, kteří tak nelegálně mizí z volné přírody. Její ochránci se obávají, že by to mohlo vést k jejich vyhynutí nebo zhroucení ekosystému, který závisí na roli ptactva při opilování.
Víc ptáků v zajetí než ve volné přírodě
Na problém mizejícího ptactva se zaměřili i vědci z univerzity Manchester Metropolitan. Podle jejich studie doma chová ptactvo až třetina indonéských domácností. V zajetí je tak drženo přibližně 75 milionů ptáků, což představuje vyšší číslo než počet ptáků žijících ve volné přírodě, popisuje výsledky studie server The Ecologist.
Marison Guciano, zakladatel organizace Flight zaměřující se na ochranu ptactva, odhaduje, že různými způsoby odchytu, který je méně náročný než chovatelství ptáků, z indonéské přírody ročně zmizí až dvacet milionů ptáků.
Bought for a Song: An Indonesian Craze Puts Wild Birds at Risk:
— Natural Capital Coalition (@NatCapCoalition) April 20, 2020
Wild songbirds are disappearing at a tremendous rate across Indonesia’s vast archipelago. Much of the demand is fueled by the growing craze for bird singing contests.https://t.co/Gdt6tXOumN Via @nytimes pic.twitter.com/i96W7ifdGZ
"Obchod se zpěvnými ptáky se stal hlavní hrozbou jejich přežití v jihovýchodní Asii. Každý rok jsou miliony těchto krásných ptáků nelegálně lapeny a my musíme jednat nyní, než dosáhneme momentu, ze kterého není návratu," řekl profesor ekologie přírody Stuart Marsden.
Přímo před očima
Před dvěma lety indonéské ministerstvo pro životní prostředí dalo oblíbené ptáky šámy na seznam chráněných druhů. Krok vyvolal nevoli mezi majiteli ptáků, kteří obsadili kanceláře ministerstva, a že údajně ohrožený není, dokazovali vlastní studií. Po čtyřech týdnech naléhání ministerstvo svůj návrh stáhlo.
Podpory se ministerstvo nedočká ani u politiků, policie nebo vojáků, kteří jsou podle informací New York Times do nelegálních obchodů s ptactvem také zapojeni nebo v tom alespoň vidí povzbuzení pro místní ekonomiku. Ročně prodej ptáků, klecí, jídla a veterinárních léků dosahuje až 120 milionů dolarů (přes tři miliardy korun), uvádí americký deník.
"Tuhle práci dělám, abych přežil," vysvětlil Indonésan Afrizal, který ptáky loví již patnáct let. Za oblíbené druhy, jako je například šáma, může získat i několik tisíc dolarů. "Samozřejmě, že se cítím provinile. A když umřou, jsem smutný daleko víc," dodává muž, který odhaduje, že už odchytil přes 200 tisíc ptáků.
Podle Marisona Gucianiho z organizace Flight je obchodování s ptactvem považované za normální. "Nelegální obchod probíhá přímo před našima očima," popisuje.